Medicreporter

Niedoczynność tarczycy – rozpoznaj i wylecz
Szacuje się, że aż połowa przypadków niedoczynności tarczycy jest nieleczona!

Niedoczynność tarczycy – rozpoznaj i wylecz

02.03.2019 11:41

Ocena: 3.66666666666667/5 na podstawie 3 ocen

Zła praca tarczycy daje mnóstwo symptomów, które łatwo pomylić z najróżniejszymi chorobami – na właściwą diagnozę warto jednak poczekać, bo nieleczona niedoczynność prowadzi do poważnych powikłań. Sprawdź, jakie objawy powinny wzbudzić Twoją czujność i kiedy należy zgłosić się do lekarza.

Co to za choroba?

Gruczoł tarczowy, potocznie nazywany tarczycą, odpowiada za produkcję hormonów sterujących metabolizmem w tkankach i wszystkich narządach ludzkiego organizmu. Wytwarza 3 ważne hormony: trójjodotyroninę, tyroksynę i kalcytoninę. O zaburzeniach pracy tarczycy mówimy wtedy, gdy ilość wytwarzanych przez nią hormonów jest zbyt niska w porównaniu do zapotrzebowania organizmu. Niedoczynność tarczycy znacznie częściej dotyka kobiety oraz osoby starsze – szczególnie niebezpieczna jest dla kobiet w ciąży, bowiem nieleczona może grozić poronieniem lub opóźnieniem rozwoju psychicznego i fizycznego dziecka.

Do prawidłowej pracy tarczycy niezbędna jest odpowiednia ilość jodu, pobieranego przez organizm z jedzenia i powietrza. Stąd zwykło się uważać, że osoby mieszkające na wybrzeżu są mniej narażone na niedoczynność gruczołu tarczowego – nie jest to jednak poparte żadnymi badaniami, dlatego specjaliści zgodnie twierdzą, że warto badać się pod kątem niedoczynności bez względu na wiek, płeć czy miejsce zamieszkania.

Objawy złej pracy tarczycy

Niedoczynność tarczycy daje wiele symptomów, które łatwo pomylić ze zwykłym zmęczeniem, niewyspaniem, spadkiem nastroju czy przeziębieniem. Jeśli jednak objawy utrzymują się przez kilka tygodni, a do chronicznego przemęczenia dołączają bóle głowy, częste zaparcia, duszności czy bóle stawów – warto odwiedzić endokrynologa.

Choroba przebiegać może w dwóch formach – subklinicznej (ukrytej), a także klinicznej (wyraźnej i pełnoobjawowej). Przegapienie pierwszej formy może prowadzić do zaostrzenia i rozwinięcia się niedoczynności – wówczas objawy staną się dużo bardziej dokuczliwe, a konsekwencje staną się o wiele poważniejsze.

Niedoczynność niejedno ma imię

W przypadku niedoczynności subklinicznej, dorośli pacjenci najczęściej skarżą się na obniżenie nastroju i permanentne zmęczenie. U dzieci może pojawić się żółtaczka, zahamowanie wzrostu, ochrypnięty głos, a także łamliwość włosów i suchość skóry. Zignorowanie tego etapu może sprawić, że niedoczynność subkliniczna przerodzi się w chorobę pełnoobjawową – właśnie wtedy do objawów dołączają uporczywe zaparcia, przybieranie na wadze, sztywność mięśni, spadek libido, a u mężczyzn także impotencja. Chory zaczyna uskarżać się na problemy z koncentracją, pogorszenie pamięci i ekstremalnie wysuszoną skórę – zwłaszcza na łokciach i kolanach. Twarz może stać się lekko opuchnięta, często pojawia się tzw. drugi podbródek, a dołki w obojczykach przestają być widoczne.

W tym momencie konieczne jest specjalistyczne badanie lekarskie, które oceni ilość hormonów w Twoim organizmie i wykaże, jakie leczenie wdrożyć.

Jak leczyć niedoczynność?

W wyborze najskuteczniejszej metody leczenia, istotne jest ustalenie przyczyny wystąpienia niedoczynności. Powodem zaburzeń mogą być bowiem zarówno uszkodzenia tarczycy, jak i niewystarczająca stymulacja ze strony przysadki mózgowej czy zbyt mała ilość hormonu wytwarzanego przez podwzgórze.

W zdecydowanej większości przypadków, leczenie polega na ciągłym podawaniu choremu brakujących hormonów tarczycy. Ich dawkę indywidualnie dobiera lekarz, by uniknąć zbyt wysokiego stężenia hormonów w organizmie. Zwykle podawanie hormonów wystarcza do tego, by organizm zaczął pracować prawidłowo. Może się zdarzyć, że pacjentowi cierpiącemu na niedoczynność tarczycy podaje się także suplementy z jodem, by uzupełnić jego niedobór. W każdym przypadku leczenie przebiega bezboleśnie i zwykle bardzo szybko przynosi oczekiwane rezultaty.

Zobacz także:

Jak uśmierzyć ból zęba?
Jak uśmierzyć ból zęba?
Magnez na straży Twojego zdrowia
Magnez na straży Twojego zdrowia
Siniaki bez powodu? Sprawdź, skąd się biorą
Siniaki bez powodu? Sprawdź, skąd się ...

Dodaj komentarz:

Komentarze:

~Magda

ja przez ponad pół roku ignorowalam bezsennosc i chroniczne zmęczenie, potem dołaczyła depresja a przyczyną okazała się własnie niedoczynnosc tarczycy.. Naprawdę warto się badać!

02.03.2016 12:42 2 0
~beata67

męzczyzni cierpią na tą chorobe rzadziej, ale tez się zdarza. mój mąż od trzech lat przyjmuje hormony tarczycy i na razie, odpukać wszystko jest ok :)

03.03.2016 17:53 3 1
~ewa

to podstępne choróbsko, przez która dwukrotnie poroniłam! :( lekarze są bezsilni najlepiej od razu naciskać na wizytę u endokrynologa wtedy mamy pewność że zajmie się nami specjalista i mamy dużo większą szansę na wlasciwą diagnozę. Pozdrawiam wszystkich zmagających się z tą wstrętną chorobą..

03.03.2016 21:05 3 0
~Bogdan221

czy zwykłe badania usg jest w stanie wykryć powiększoną tarczyce?

03.03.2016 23:21 4 1
~dagmara76

nie rozumiem dlaczego ludzie unikają leczenia, przeciez wystarczy przyjąć tabletkę z hormonami i wszytkie problemy mijają jak ręką odjął. wiem co mówię. badajcie się ludzie

04.03.2016 10:45 2 2
~Paulla

u mnie niedoczynność odkryto podczas ciąży, gdy pojawiło się zagrozenie że płód nie rozwija się prawidłowo... na szczescie lekarze w pore zareagowali, do dziś biorę hormony ale po chorobie nie ma ani śladu. Pozdrawiam

05.03.2016 16:47 1 2
~Iwona

najlepiej często wybierać się nad morze i wdychać jak najwięcej jodu :) kiedy go nie brakuje w organizmie, duzo gorzej zachorować na niedoczynność

07.03.2016 14:02 6 4

To warto wiedzieć o swoim zdrowiu - śledź najnowsze artykuły.