Medicreporter

Nerwica – rodzaje, objawy, leczenie
Nerwica to poważny zespół zaburzeń pracy całego organizmu

Nerwica – rodzaje, objawy, leczenie

04.01.2019 11:21

Ocena: 5.0/5 na podstawie 1 ocen

Najnowsze badania nie pozostawiają złudzeń: z nerwicą zmaga się już co piąty Polak. Sprawdź, jak rozpoznać objawy choroby, w jaki sposób pozbyć się uciążliwych dolegliwości i dlaczego nerwicy nie wolno lekceważyć.

Skąd się to bierze?

Nerwica najczęściej dotyka ludzi młodych – po dwudziestym lub trzydziestym roku życia. Szczególnie narażone na jej wystąpienie są osoby żyjące w ciągłym stresie oraz ludzie, których system nerwowy jest wyjątkowo wrażliwy. Nerwica często pojawia się na skutek trudnych przeżyć psychicznych np. po śmierci lub ciężkiej chorobie bliskiej osoby.

Wbrew pozorom to coś więcej niż nadmierna drażliwość – nerwica jest poważnym zaburzeniem pracy całego organizmu, która może prowadzić do dużo gorszych powikłań. Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów nerwicy – jak je rozpoznać?

Nerwica histeryczna

Ten rodzaj nerwicy sprawia, że osoba chora bez przerwy doszukuje się w swoim organizmie objawów śmiertelnej choroby i stale odwiedza lekarzy. Kiedy okazuje się, że fizycznie stan zdrowia takiej osoby jest bez zarzutu, chory na nerwicę histeryczną z trudem panuje nad złością. Nerwica histeryczna może doprowadzić do pojawienia się dreszczy, niedowładów, zasłabnięć a nawet trudności z oddychaniem czy widzeniem. Tak intensywne symptomy nerwicy najczęściej utwierdzają chorego w myśli, że choruje na śmiertelną chorobę. W większości przypadków wykreowany zły stan zdrowia jest dla chorego pretekstem do skupienia na sobie uwagi otoczenia.

Nerwica neurasteniczna

Z nerwicą neurasteniczną masz do czynienia, jeśli każdego ranka odczuwasz wściekłość i zmęczenie związane z koniecznością wyjścia do pracy  czy szkoły. Poranny zły nastrój zaczyna poprawiać się w okolicach pory obiadowej. Istnieją dwie odmiany tego rodzaju nerwicy: hipersteniczna oraz hiposteniczna. W przypadku pierwszej, poranne objawy potrafią być wyjątkowo intensywne – wybuchy wściekłości, złość i silne rozdrażnienie. Nerwica hiposteniczna przejawia się natomiast zmęczeniem, osłabieniem i trudnościami z koncentracją. Neurastenia najczęściej dotyka skrajnych domatorów i introwertyków.

Nerwica natręctw

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zwane potocznie nerwicą natręctw to połączenie obsesyjnych nawracających myśli oraz kompulsywnych zachowań będących swoistą obroną przed lękami chorego. Ten rodzaj nerwicy objawia się posiadaniem sztywnych reguł i koniecznością powtarzania schematów – np. ciągłe mycie rąk, układanie przedmiotów w precyzyjnie wymierzonym porządku. Chory odczuwa ogromny niepokój, jeśli jakikolwiek schemat jego działania zostanie zaburzony. Choroba może objawiać się także koniecznością nieustannego myślenia i wykonywania czynności w myślach (np. liczenie wszystkiego, co napotka na swojej drodze).

Nerwica lękowa

W przypadku nerwicy lękowej osoba chora niemal przez cały czas odczuwa irracjonalny, nieuzasadniony lęk, niepokój i napięcie. Chory na ten rodzaj nerwicy ma wrażenie, że bez przerwy znajduje się w sytuacji zagrożenia. Nerwicy lękowej często towarzyszy nadmierne pocenie całego ciała oraz duszności. Warto wiedzieć, że z nerwicy lękowej wywodzi się większość fobii, np. lęk wysokości czy arachnofobia.

Nerwica pourazowa

Ten rodzaj nerwicy dotyka osoby, które przeżyły dramatyczne chwile – ciężki wypadek, napaść, gwałt itp. U chorego pojawiają się częste bóle i zawroty głowy, drżenie rąk i nóg oraz nadmierna potliwość. Zmiany w mózgu wiążą się z trudną do opanowania traumą na skutek uszkodzenia układu nerwowego. Powracające lęki, nasilające się bóle głowy, trudności z koncentracją świadczą o zaawansowanej reakcji pourazowej.

Jak leczyć nerwicę?

Po pomoc w leczeniu nerwicy najlepiej zgłosić się bezpośrednio do neurologa, psychoterapeuty lub psychiatry. Zaburzenia nerwicowe najskuteczniej leczy się psychoterapią indywidualną bądź zespołową – lekarstwa w przypadku tej choroby są na drugim planie. Zadaniem specjalistów jest dotarcie to źródła choroby i nauczenie chorego, w jaki sposób może uporać się z własnymi emocjami.

Zobacz także:

5 największych wrogów słuchu. Co szkodzi Twoim uszom?
5 największych wrogów słuchu. Co szkodzi ...
Siniaki bez powodu? Sprawdź, skąd się biorą
Siniaki bez powodu? Sprawdź, skąd się ...
7 sposobów na walkę z nadciśnieniem
7 sposobów na walkę z nadciśnieniem

Dodaj komentarz:

Komentarze:

~iwona85

Moja siostra nabawiła się nerwicy po wypadku samochodowym jaki przeżyła z mężem, cierpi na bezsenność, chodzi non stop przygnębiona, zestresowana a jak słyszy pisk opon na ulicy to dostaje po prostu ataku paniki :( najgorsze że terapia póki co niewiele pomaga…

19.10.2015 21:43 0 0
~Darek

od nerwicy tylko krok do depresji, z tą chorobą nie ma żartów. Miałem w rodzinie taką osobę, każdy to ignorował a po paru latach ciotka zachorowała na depresję, zamknęła się w sobie i teraz to nawet z najbliższą rodziną nie utrzymuje kontaktu.

19.10.2015 23:18 0 0
~wojtek89

Czy to ta sama choroba na którą cierpiał Adaś z Dnia Świra? :D

20.10.2015 15:00 1 0
~Marlena

w dzisiejszych czasach to chyba co drugi człowiek cierpi na nerwicę… zwłaszcza w tym kraju ;]

21.10.2015 18:09 0 1
~rafał

Z tego co wiem nerwica dużo częściej dotyka facetów, ciekawe dlaczego. Zbyt duże oczekiwania społeczne, za duża odpowiedzialność do uniesienia?

22.10.2015 20:12 0 1

To warto wiedzieć o swoim zdrowiu - śledź najnowsze artykuły.