Medicreporter

Jak spać, żeby się wyspać? Proste zasady, które zapewnią zdrowy sen
Zdrowy i odpowiednio długi sen to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu

Jak spać, żeby się wyspać? Proste zasady, które zapewnią zdrowy sen

23.02.2019 12:44

Ocena: 5.0/5 na podstawie 1 ocen

Wieczorem nie możesz zasnąć, a rano nie jesteś w stanie podnieść się z łóżka? By pozbyć się trudności ze snem, wystarczy przestrzegać kilku prostych reguł. Poznaj zasady, które zapewnią Ci zdrowy sen i sprawią, że będziesz w pełni sił przez cały dzień.

Ciepłe mleko, liczenie owiec, a może porządny wysiłek fizyczny przed snem?  Jeśli od czasu do czasu miewasz problemy z zaśnięciem mimo odczuwanego zmęczenia, poniższe wskazówki z pewnością Ci się przydadzą. Przestrzegając kilku prostych zasad, zapewnisz sobie zdrowy i głęboki sen bez konieczności sięgania po pigułki nasenne. Ich działanie co prawda ułatwia zaśnięcie, ale nie wpływa na dobre samopoczucie kolejnego dnia. Zamiast otępiających pigułek, czasem wystarczy szerzej otworzyć okno na noc lub wziąć rozluźniającą, gorącą kąpiel. Sprawdź co jeszcze możesz zrobić, by zacząć porządnie się wysypiać.

1. Wstawaj o tej samej porze

Jeśli w tygodniu codziennie wstajesz o 7:00, w weekend również nastaw budzik na tę godzinę. Bez względu na to, czy akurat jest niedziela czy święto, Twój organizm powinien być zaprogramowany na tę samą godzinę pobudki. Dzięki temu wpadniesz w odpowiedni „rytm”, który sprawi, że nie będziesz mieć problemów ani z zaśnięciem, ani z porannym wstawaniem.

2. Wysiłek fizyczny odłóż na poranek

Wiele osób myśli, że porządny trening tuż przed spaniem ułatwia zaśnięcie. Tymczasem specjaliści przekonują, że rozedrgane po aktywności fizycznej mięśnie potrzebują czasu, by się wyciszyć i uspokoić. Zmęczenie w ciągu dnia rzeczywiście poprawia jakość snu, ale na wysiłek fizyczny lepiej przeznaczyć czas w godzinach porannych lub popołudniowych.

3. Zgaś światła

To niby oczywiste, jednak wiele osób zapomina, że ekran telewizora czy komputera też emituje światło, które utrudnia sen w taki sam sposób jak światło zwykłych żarówek. W ciemności organizm silniej wydziela melatoninę – hormon odpowiedzialny za regulowanie snu. Właśnie dlatego przed zaśnięciem warto wyłączyć wszystkie źródła światła, z uwzględnieniem telewizora i laptopa.

4. Słuchaj swojego organizmu

Najprostsza, a zarazem najskuteczniejsza metoda na dobry sen, polega na położeniu się spać wtedy, gdy zaczynasz odczuwać zmęczenie. Proste, prawda? Mimo to wielu ludzi ignoruje nagły spadek sił i próbuje „przeczekać” zmęczenie. W efekcie organizm, który był zmuszony zwalczyć senność, nie będzie już tak skory do zaśnięcia gdy później położysz się do łóżka.

5. Napij się mleka

Tak, metoda naszych babć rzeczywiście działa. Mleko powinno być ciepłe, bo ciepło uspokaja i wycisza. Ponadto zawarty w mleku wapń usprawnia proces wytwarzania melatoniny, dzięki której szybciej i łatwiej zapadasz w sen.

6. Obniż temperaturę w sypialni

Najbardziej odpowiednia temperatura do spania to około 15 – 19 stopni. Na noc warto więc wyłączyć kaloryfery, a najlepiej otworzyć lub uchylić okno. Poza obniżoną temperaturą ważny jest bowiem dopływ świeżego powietrza.

7. Zrelaksuj się w ciepłej kąpieli

Ciepła woda ma takie samo działanie jak ciepłe mleko. Gorąca kąpiel rozluźni mięśnie, uspokoi i wyciszy Twój organizm. Kojąco zadziała również sam relaks, dzięki któremu odprężysz się i dużo szybciej zapadniesz w błogi sen.

8. Nie objadaj się na noc

Dietetycy przekonują, że nie powinno się chodzić spać ani zupełnie głodnym, ani zbyt przejedzonym. Kolacja powinna więc być lekkostrawna i zjedzona najpóźniej 2-3 godziny przed snem. Jeśli zjesz ciężki posiłek tuż przed spaniem, żołądek będzie zajęty jego trawieniem i skutecznie zaburzy Twój spokojny sen.

9. Zrelaksuj się w ciepłej kąpieli Ciepła woda ma takie samo działanie jak ciepłe mleko. Gorąca kąpiel rozluźni mięśnie, uspokoi i wyciszy Twój organizm.

Zobacz także:

Kasza jaglana – zdrowo i smacznie
Kasza jaglana – zdrowo i smacznie
Przynieś ulgę zmęczonym oczom
Przynieś ulgę zmęczonym oczom
Magnez na straży Twojego zdrowia
Magnez na straży Twojego zdrowia

Dodaj komentarz:

Komentarze:

~Lena

przewietrzyć sypialnię, zrelaksować się i wyciszyć przy spokojnej muzyce - potem śpi się jak dziecko :)

23.02.2016 16:50 1 3
~elka

najgorzej to zjeść jakieś tłuste mięso albo inną obfitą kolację - ja np po zjedzeniu wieczorem ryby pół nocy się męczę i nie mogę spać z uczuciem ciężkości na żoładku ;/ wieczorem jak juz jeść tylko lekkostrawne posiłki

23.02.2016 21:11 2 0
~bartosz

babcia zawsze radziła, żeby pić ciepłe mleko przed snem :D niestety nigdy mi to nie pomagało i nie pomaga do tej pory ;) już lepiej piwko ;)

24.02.2016 09:28 3 0
~Magda33

na najlepszy sen polecam czyste sumienie ;-)

25.02.2016 11:58 2 1
~karo_z

bezsennosc to czasem objaw poważniejszych schorzeń albo chorób... jesli się przedłuża i nic nie pomaga to najlepiej zgłosić się do lekarza. mówię z własnego doświadczenia

24.02.2016 18:05 0 1
~paulina

ooo gorąca kąpiel to jest to :) fantastyczne rozluźnienie po ciężkim dniu. można dodać jeszcze pachnące olejki, zapalić świece, uwielbiam właśnie przed snem :)

25.02.2016 13:00 0 1

To warto wiedzieć o swoim zdrowiu - śledź najnowsze artykuły.