Medicreporter

Jak rozpoznać i leczyć zapalenie oskrzeli?
Przewlekłe zapalenie oskrzeli może prowadzić nawet do rozdęcia płuc

Jak rozpoznać i leczyć zapalenie oskrzeli?

05.01.2019 11:10

Ocena: 3.0/5 na podstawie 2 ocen

Zaczyna się niepozornie, a objawy podobne do przeziębienia sprawiają, że zapalenie oskrzeli łatwo zlekceważyć. Tymczasem nieleczone potrafi doprowadzić do groźnych powikłań, które pozostawią ślad na całe życie. Jak ustrzec się przed zapaleniem oskrzeli?

Objawy, których nie wolno ignorować

Zapalenie oskrzeli to poważna choroba układu oddechowego, którą niestety często myli się ze zwykłym przeziębieniem. Objawy (zwłaszcza w początkowej fazie) rzeczywiście bywają podobne do przeziębienia, jednak szczególną uwagę powinien wzbudzić uporczywy kaszel. Główną przyczyną zapalenia oskrzeli są wirusy – m.in. rhinowirusy, czyli te same, które wywołują katar. Choroba najczęściej atakuje jesienią, zimą, rzadziej wczesną wiosną. Łatwo się nią zarazić, bo przenosi się drogą kropelkową, a więc chociażby przez kichnięcie.

To może być zapalenie oskrzeli, jeśli:

Męczy Cię uporczywy kaszel - na początku suchy, później może zmienić się w kaszel mokry

· 

Odczuwasz silne bóle głowy ·         Objawom towarzyszy podwyższona temperatura (czasem nieznacznie – np. stan podgorączkowy) ·         Źle się czujesz, jesteś osłabiona i szybko się męczysz

Jak leczyć zapalenie oskrzeli?

Gdy do zapalenia oskrzeli nie dołączają żadne dodatkowe powikłania, choroba trwa zwykle nie dłużej niż 10 dni i nie trzeba jej specjalnie leczyć. Warto jednak pozostać w domu do czasu ustąpienia objawów i dużo wypoczywać. Zrelaksowany i wygrzany w łóżku organizm ma znacznie więcej siły do walki z infekcją. Jeżeli towarzyszy Ci gorączka, możesz przyjmować lekarstwa na jej obniżenie, a do tego pić jak najwięcej płynów. Przy zapaleniu oskrzeli, jak przy każdej infekcji wirusowej, warto wspomagać się witaminami (zwłaszcza C) oraz wzmacniać odporność naturalnymi sposobami. W tym celu jak najczęściej sięgaj po czosnek, miód, syrop z cebuli czy sok malinowy.

Możesz także złagodzić uporczywy kaszel, przyjmując leki wykrztuśne. Zażywanie antybiotyków zwykle nie jest konieczne, chyba że objawy zamiast ustępować – nasilają się, a do podstawowych symptomów dołącza np. kaszel z wydzieliną ropną.

Gdy choroba nie odpuszcza…

O przewlekłym zapaleniu oskrzeli możemy mówić, gdy infekcja powtarza się częściej niż 2 razy w roku, a jej objawy utrzymują się powyżej 10 dni. Główną oznaką przewlekłej infekcji jest męczący, nawracający kaszel – może się zdarzyć, że to jedyny objaw, który pojawia się np. tylko rano po przebudzeniu. Szacuje się, że przewlekłe zapalenie oskrzeli jest najczęstszym schorzeniem układu oddechowego i dotyczy około 10% ludzi po 30. roku życia. Najbardziej narażeni na tę chorobę są nałogowi palacze oraz osoby pracujące w tzw. narażeniu na pyły i substancje chemiczne.

Przewlekłe zapaleni oskrzeli zawsze wymaga konsultacji lekarskiej i szczegółowej diagnostyki. Leczenie opiera się zazwyczaj na przyjmowaniu odpowiednich lekarstw – ważna jest także profilaktyka, dlatego nie wolno lekceważyć żadnych objawów ze strony układu oddechowego.

Zobacz także:

Kasza jaglana – zdrowo i smacznie
Kasza jaglana – zdrowo i smacznie
Jak rozpoznać i leczyć grypę żołądkową?
Jak rozpoznać i leczyć grypę ...
Aromaterapia jako sposób na bezsenność
Aromaterapia jako sposób na bezsenność

Dodaj komentarz:

Komentarze:

~barbara

Mój mąż przez 3 lata męczył się z uporczywym kaszlem, palił papierosy na potęgę ja już bałam się że choruje na gruźlicę albo coś, w końcu poszedł do lekarza a ten stwierdził właśnie przewlekłe zapalenie oskrzeli. Od dwóch miesięcy mąż bierze lekarstwa i jest dużo lepiej. Trzeba się badać od razu jak pojawią się objawy, nie ma co zwlekać!

05.10.2015 19:48 1 0
~renata76

Z płucami nie ma żartów. Jak można lekceważyć kaszel który trwa np. 2 tygodnie??

05.10.2015 22:16 2 0
~Patrycja

Bardzo często przechodzi się zapalenie oskrzeli podczas grypy czy przeziębienia, dlatego objawy mieszają się w jedno i człowiek nawet nie zdaje sobie sprawy z tego. Gorzej jak choroba nawraca

06.10.2015 08:21 5 0
~olka

Raz nabawiłam się zapalenia oskrzeli po imprezowaniu zimą, przechodzenie z klubu do klubu bez kurtki itd. bo człowiek rozgrzany, potem 12 dni leżałam w łóżku i piłam jakieś syropki a od kaszlu to myślałam że mi się płuca od żeber odkleją. Masakra dlatego już wiem że dużo lepiej zapobiegać niż leczyć ;/

07.10.2015 14:48 2 0
~pawel_m

Nie każdy kaszel musi od razu oznaczać zapalenie oskrzeli. Czasem naprawdę to tylko objaw przeziębienia ;]

07.10.2015 17:03 1 0
~Elzbieta

Palacze mają z tym ogromny problem, wiem bo mój ojciec non stop kaszle jak gruźlik i za każdym razem lekarz diagnozuje to samo. Po lekach przechodzi, a dwa miesiące później znow wraca ;/

08.10.2015 12:36 1 0

To warto wiedzieć o swoim zdrowiu - śledź najnowsze artykuły.