Medicreporter

Aromaterapia jako sposób na bezsenność
Aromatyczne ekstrakty roślinne są skuteczną bronią w walce z bezsennością

Aromaterapia jako sposób na bezsenność

18.12.2015 16:41

Ocena: 5.0/5 na podstawie 3 ocen

Ponad 65% Polaków cierpi na problemy z bezsennością lub narzeka na zaburzenia związane ze snem. Bardzo często te problemy udaje się zneutralizowane w domowy i zupełnie naturalny sposób. Warto sprawdzić tą metodę zanim zdecydujemy się na wybór inwazyjnych leków.

Przyczyna bezsenności

Najczęściej bezsenność jest wynikiem dużego nagromadzenia stresów. Ciągłe zamartwianie się brakiem funduszy, ważnym spotkaniem, czy pracą – bardzo negatywnie wpływa nie tylko na umysł człowieka, ale i na całe jego ciało. Zaburzenia snu są jedną z oznak, że najwyższa pora pomyśleć o relaksie. Zdarza się również, że niedosypanie wynika z osobistego wyboru. Brak odpowiedniej organizacji czasu skutkuje tym, że próbujemy ,,ukraść" brakujące godziny, zarywając noce. Takie rozwiązanie nie jest dobre, ponieważ organizm najpewniej odbije sobie ten deficyt. My zaobserwujemy to poprzez o wiely niższy poziom energii dnia kolejnego.

Aromaterapia pomaga na bezsenność

Aromaterapia jest jedną z gałęzi medycyny alternatywnej. Wykorzystuje ona aromatyczne ekstrakty roślinne w celu poprawy nastroju i zdrowia człowieka. Pierwsze zabiegi aromaterapii stosowali Egipcjanie już 3000 lat pne. Olejki eteryczne pomagają zwalczać bezsenność. Bardzo dobre wyniki w tej dziedzinie odnotowuje zwłaszcza: waleriana, bergamotka, rumianek, szałwia, kadzidło, jaśmin, lawenda, majeranek, róża oraz drzewo sandałowe.Jednym z najczęściej stosowanych i zarazem najbezpieczniejszych wywarów aromatycznych jest olejek lawendy. Na Uniewersytecie w Southampton przeprowadzono badania, według których 20% uczestników zaobserwowało poprawę jakości snu po zastosowaniu olejku lawendowego. Doskonale sprawdza się on zwłaszcza w redukcji stresu. Pozwala także umysłowi odprężyć się i wyciszyć. Dlatego, jeśli nęka nas bezsenność spowodowana stresem, warto sięgnąć właśnie po lawendę. Aby wzmocnić efekty, można łączyć działanie wielu olejków. Przykładowo – niesłychanie pozytywne rezultaty przynosi połączenie lawendy z rzymskim rumiankiem. Ten drugi jest powszechnie stosowany w postaci herbaty ziołowej, ale w formie olejku działa równie dobrze na uspokojenie i zrelaksowanie organizmu.

Sposoby użycia olejków

W zależności od rodzaju olejków, sposób ich użycia jest różny. Jedne należy delikatnie wcierać w skórę (pod nos, na klatkę piersiową), inne z kolei mogą być stosowane wyłącznie w postaci stojącego źródła wydzielania aromatu (można kilka kropel zaaplikować na poduszkę, lub zostawić otwarte opakowanie mieszanki olejku obok łóżka).

Dlaczego warto?

Aromaterapia jest bezpiecznym sposobem na rozluźnienie i wyciszenie organizmu. Jest również zdecydowanie mniej inwazyjna niż stosowanie tabletek i innego rodzaju leków. Dlatego też warto zastanowić się nad skorzystaniem ze zbawiennej mocy olejków eterycznych, kiedy nęka nas chroniczna bezsenność.

Uwaga!

Przed zastosowaniem olejków eterycznych na ciele, należy najpierw sprawdzić swoją skórę pod kątem wrażliwości na konkretne składniki. Najlepszym sposobem będzie wykonanie testu alergicznego na wewnętrznej stronie ręki, a następnie odczekanie co najmniej 24 godzin. Olejki eteryczne różnią się siłą i w rezultacie, dla każdego należy stosować inne dawkowanie. Bardzo ważne jest więc, postępować zgodnie z instrukcją znajdującą się na opakowaniu.

Zobacz także:

5 największych wrogów słuchu. Co szkodzi Twoim uszom?
5 największych wrogów słuchu. Co szkodzi ...
Magnez na straży Twojego zdrowia
Magnez na straży Twojego zdrowia
5 prostych trików na poprawę koncentracji
5 prostych trików na poprawę koncentracji

Dodaj komentarz:

Komentarze:

~ilona

lawenda naprawdę potrafi zdziałać cuda :)

24.10.2015 15:16 1 1
~Ewa

na kłopoty ze snem polecam zioła, zwłaszcza majeranek i melisę. Uspokajają, delikatnie pachną i pomagają się wyciszyć :)

24.10.2015 18:30 1 0
~radoslaw

jakoś nie potrafię sobie tego wyobrazić, zawsze przed snem dokładnie wietrzę sypialnię i nie wyobrażam sobie zasypiania wśród zapachów...

24.10.2015 20:47 1 0
~WALEK.

na bezsenność najlepszy .. numerek i to dziła , sprawdzony ........

25.11.2015 15:18 1 1

To warto wiedzieć o swoim zdrowiu - śledź najnowsze artykuły.