Medicreporter

Anemia – przyczyny, objawy i leczenie
Ciągłe przemęczenie i osłabienie to pierwsze oznaki anemii

Anemia – przyczyny, objawy i leczenie

18.12.2015 16:24

Ocena: 4.33333333333333/5 na podstawie 3 ocen

Choroba, której objawy łatwo pomylić z pospolitym zmęczeniem i przepracowaniem, w rzeczywistości jest niezwykle groźna dla serca i mózgu. Zobacz, jak rozpoznać anemię i co zrobić, by szybko wrócić do pełni zdrowia.

Czym jest anemia?

Jeśli w Twojej krwi jest zbyt mało czerwonych krwinek (zwanych także erytrocytami) lub stężenie hemoglobiny staje się zbyt niskie, wówczas masz do czynienia z anemią. Jest to zaburzenie związane z nieprawidłową ilością barwnika krwi – kiedy zaczyna brakować hemoglobiny, krew transportuje mniej tlenu potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek. Objawy anemii są więc szczególnie dotkliwe dla serca i mózgu – narządów najbardziej wrażliwych na niedotlenienie.

Objawy anemii

Typowe objawy niedokrwistości łatwo pomylić z przemęczeniem i ogólnym osłabieniem. Pojawia się ciągłe uczucie znużenia oraz zmęczenie, które nie zmniejsza się po wypoczynku. Apatia, senność, drażliwość i wahania nastroju to kolejne symptomy, do których dołącza gwałtowne pogorszenie kondycji. Jeśli wejście po schodach lub podbiegnięcie do autobusu wywołuje szybsze bicie serca i zadyszkę, możliwe że przyczyną jest właśnie anemia.

By rozpoznać niedokrwistość i nie pomylić jej ze zwykłym przemęczeniem, warto spojrzeć w lustro. Zaniepokoić powinna Cię przesuszona skóra oraz blade błony śluzowe – łatwo zaobserwować to na wargach i na spojówkach oczu. Po odchyleniu dolnej powieki powinnaś zauważyć intensywnie czerwone błony śluzowe. W przypadku anemii stają się one o wiele bledsze, lekko zaróżowione. Niedokrwistość daje o sobie znać także poprzez kondycję włosów – stają się osłabione, łamliwe i podatne na wypadanie. Do typowych objawów dołączyć mogą częste zawroty głowy, kłopoty z pamięcią i koncentracją oraz pogorszenie nastroju.

Skąd się bierze niedokrwistość?

Anemia znacznie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn – jest to niedokrwistość wynikająca z utraty dużej ilości krwi podczas obfitych miesiączek. Ryzyko zachorowania rośnie wraz z niedoborem żelaza lub utrudnionym przyswajaniem tego pierwiastka. Anemia może być również spowodowana brakiem odpowiedniej ilości witaminy B12, dlatego kobiety cierpiące na obfite miesiączki powinny regularnie oddawać krew do badań. By ustrzec się niedokrwistości, warto zadbać o zróżnicowaną dietę bogatą w żelazo oraz witaminę B12. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy mogące świadczyć o anemii, jak najszybciej wykonaj odpowiednie badania, by nie dopuścić do powikłań.

Zobacz także:

Niedoczynność tarczycy – rozpoznaj i wylecz
Niedoczynność tarczycy – rozpoznaj i ...
5 największych wrogów słuchu. Co szkodzi Twoim uszom?
5 największych wrogów słuchu. Co szkodzi ...
Kasza jaglana – zdrowo i smacznie
Kasza jaglana – zdrowo i smacznie

Dodaj komentarz:

Komentarze:

~aśka86

ja miałam tak obfite miesiączki, że prawie mdlałam. Okazało się że brakuje mi żelaza i dopiero po badaniach wyszło że mam ostrą anemie ;/ po lekach wszystko wróciło do normy

10.10.2015 14:51 1 0
~Krzysztof

o anemię łatwo u osób które nie jedzą mięsa, ale też u wszystkich którzy nie odżywiają się racjonalnie. Zgadzam się z tym że nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań, ludziom się wydaje że jak się kręci w głowie to pikuś i nic się nie dzieje. A niedotlenienie mózgu czy serca może być nieodwracalne.

10.10.2015 16:09 1 0
~szymon78

trzeba regularnie (co pół roku, co rok) oddawać krew do badań! Wtedy od razu jak na dłoni mamy info o anemii ale też o innych możliwych chorobach. Czemu tak trudno namówić polaków na rutynowe, regularne badania? Im wcześniej wykryte zaburzenia, tym łatwiej je wyleczyć..

11.10.2015 20:41 0 0

To warto wiedzieć o swoim zdrowiu - śledź najnowsze artykuły.