Medicreporter

5 prostych trików na poprawę koncentracji
Trudności z pamięcią i koncentracją pokonasz domowymi metodami

5 prostych trików na poprawę koncentracji

18.12.2015 16:43

Ocena: 5.0/5 na podstawie 1 ocen

Jak często zdarza Ci się zastanawiać czy na pewno zamknąłeś drzwi, albo czy wyłączyłeś żelazko z prądu? Od sprawnej pracy mózgu zależy zdolność koncentracji oraz dobra pamięć. Jeśli szwankuje, zaczynasz mieć kłopoty z zapamiętywaniem i często towarzyszy Ci wrażenie, że o czymś zapomniałeś. To pierwsze objawy, że Twój mózg potrzebuje wsparcia.

Gdy zauważysz u siebie trudności z nauką lub spadek koncentracji, najczęściej wystarczy włączyć do diety odpowiednie składniki lub zastosować kilka prostych ćwiczeń dla mózgu. Efekty diety 'dla mózgu' zauważysz już po kilku dniach, a ćwiczenia pozwolą Ci skupiać się na zawołanie już po kilku tygodniach. Regularnie wykonując kilka prostych zadań, nauczysz się myśleć świadomie w każdym momencie, w którym będziesz chciał.

Dostarczaj sobie witamin

Zanim przystąpisz do ćwiczenia swoich szarych komórek, daj im paliwo by mogły sprawnie działać. Dla mózgu najcenniejsze są witaminy z grupy B zawarte w orzechach, czerwonym mięsie, nabiale i w ziemniakach. Witamina D zawarta w rybach i jajkach doskonale wpływa na poprawę pamięci usprawniając przekaźnictwo nerwowe, a witamina E występująca w orzechach, migdałach i olejach roślinnych pomaga w odpowiednim rozmieszczeniu receptorów w mózgu. Na poprawę koncentracji wpływają także witaminy C i A zawarte w owocach i warzywach – głównie w cytrusach, marchwi i brokułach.

Sprawdź, czego unikać

Ułożenie odpowiedniego jadłospisu to nie tylko dokonanie wyboru co jeść, ale też czego nie jeść. Najbardziej obciążające dla mózgu są węglowodany proste czyli biały cukier, słodycze, dżemy czy konfitury. Unikaj także węglowodanów przetworzonych zawartych w większości produktów gotowych w 5 minut – zupkach instant, frytkach, słodkich bułkach, serkach i jogurtach smakowych. Dla lekkości umysłu warto ograniczyć tłuste, fast-foodowe przekąski. Pamiętaj, że do efektywnej pracy mózgu potrzeba dużo energii, której dostarczą pełnowartościowe, ale niezbyt obfite posiłki. Ograniczaj kawę i alkohol, bo wypłukują wiele cennych składników odżywczych.

Ćwicz koncentrację

Jak często łapiesz się na tym, że Twoje myśli zaczynają biec własnym torem, rozbiegają się i przez pewien czas zupełnie ich nie kontrolujesz? Istnieje bardzo prosta technika, która pozwoli Ci opanować rozbiegane myśli. Wybierz sobie jeden dowolny przedmiot – to może być jabłko albo kubek do kawy. Cokolwiek wybierzesz, skupiaj się na tym przedmiocie przez 10-15 minut bez przerwy. Opisuj w myślach jego kształt, kolor, powtarzaj jego nazwę. Kontroluj swoje myśli i nie pozwalaj im 'oddalać się' od tego przedmiotu. Wykonuj takie ćwiczenie raz dziennie, a już po kilkunastu dniach poczujesz, że potrafisz znacznie lepiej kontrolować swoje myśli.

Odliczaj w myślach... wstecz

To ćwiczenie świetnie wpływa na poprawę pamięci. Zmuś swój mózg do zwiększonego wysiłku i odliczaj od 100 do tyłu. Nie przerywaj i pilnuj swojego skupienia na tym zadaniu. Gdy będziesz już wykonywać to ćwiczenie swobodnie (być może po kilku dniach, być może po miesiącu), możesz je utrudnić. Odliczaj w myślach od 100 do tyłu... ale co 3. (100, 97, 94...) W ten sposób zmusisz mózg dodatkowo do wykonywania obliczeń poruszając jeszcze więcej szarych komórek. Twoja pamięć i zdolność koncentracji odwdzięczy Ci się swoją zwiększoną sprawnością już po kilku tygodniach takich ćwiczeń.

Rozwiązuj krzyżówki!

Krzyżówki, sudoku i wszystkie logiczne łamigłówki doskonale angażują mózg i jego procesy myślowe. Odgadywanie zagadek zmusza do myślenia, liczenie kratek, pól, analizowanie – to wszystko stanowi świetne ćwiczenie na poprawę pamięci i koncentracji. Przy okazji zapewnia rozrywkę, dzięki czemu nie odczuwasz zmęczenia, a wręcz przeciwnie. Rozluźniony mózg pracuje lepiej i sprawniej. Od czasu do czasu rozwiąż choćby najprostszą krzyżówkę, zagraj w scrabble albo pogłówkuj nad sudoku. Połączysz przyjemne z pożytecznym!

Przystępując do ćwiczeń zawsze zadbaj o to, byś miał wystarczająco dużo czasu i spokoju. Ważne jest rozluźnienie i wyciszenie oraz to, by nikt Ci nie przeszkadzał. To logiczne - nie da się ćwiczyć koncentracji, gdy nie jesteś skupiony. Ważna jest także systematyczność. By ćwiczenia przyniosły oczekiwane rezultaty, wykonuj je regularnie. Pamiętaj! O mózg należy troszczyć się tak samo jak o każdą inną część Twojego ciała. Dzięki temu zapewnisz sobie jasność umysłu na długie lata.

Zobacz także:

Siniaki bez powodu? Sprawdź, skąd się biorą
Siniaki bez powodu? Sprawdź, skąd się ...
Przynieś ulgę zmęczonym oczom
Przynieś ulgę zmęczonym oczom
Nerwica – rodzaje, objawy, leczenie
Nerwica – rodzaje, objawy, leczenie

Dodaj komentarz:

Komentarze:

~andre87

mój dziadek rozwiazuje krzyzowki w kazdej wolnej chwili, dziś ma 73 lata a bystrością umysłu mógłby przebic niejednego 20latka. Więc to chyba dobry trening dla szarych komórek ;)

25.10.2015 16:03 0 1
~Ania

mozg jak i cala reszta organizmu nie jest w stanie pracowac na pelnych obrotach jeśli nie dostarczamy organizmowi witamin! Na koncentrację najlepsze są ryby, orzechy i gorzka czekolada

25.10.2015 17:29 0 0
~zyta9090

probowalam odliczać w myślach wstecz to non stop się zacinałam albo myliłam :D już mi się nie podoba to cwiczenie ;p

25.10.2015 18:04 2 0
~Tamara5

ja od miesiecy mialam problemy z koncentracją i nie moglam się skupic – okazalo się ze mam anemie :(

25.10.2015 21:12 0 0

To warto wiedzieć o swoim zdrowiu - śledź najnowsze artykuły.