Medicreporter

Wszystko o testosteronie
Wysoki poziom testosteronu to gwarancja siły i męskości

Wszystko o testosteronie

18.12.2015 16:39

Ocena: 4.0/5 na podstawie 3 ocen

Popęd seksualny, siła i męskość – testosteron to olej napędowy mężczyzn, dlatego tak ważne jest utrzymywanie jego wysokiego poziomu w każdym wieku. Odpowiada za libido, siłę fizyczną i sprawność seksualną – generuje Twoje najbardziej męskie cechy. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat najbardziej męskiego hormonu.

Męski hormon płciowy należący do grupy androgenów, produkowany głównie w jądrach – oto bohater tego tekstu – testosteron. Zaczyna być produkowany już w okresie dojrzewania, gdy odpowiada głównie za rozwój narządów płciowych. Później spełnia ważną funkcję w życiu seksualnym, pomaga w budowie tkanki mięśniowej i odpowiada za najbardziej męskie cechy charakteru i wyglądu. Poziom testosteronu maleje wraz z wiekiem, ale istnieją sposoby na jego skuteczne podwyższanie (w granicach zdrowia fizycznego i rozsądku).

Testosteron w łóżku

Kształtowanie cech płciowych to jedna z najważniejszych funkcji testosteronu. Bierze udział w procesie wytwarzania plemników, dlatego w dużej mierze to właśnie on decyduje o męskiej sprawności seksualnej i płodności. Niedobór testosteronu powoduje problemy z erekcją, obniżenie libido i zaburzenia spontanicznych wzwodów. Można powiedzieć, że organizm z niedoborem testosteronu staje się bardziej... kobiecy. Nic dziwnego, że mężczyźni od wieków starają się utrzymać poziom testosteronu na bardzo wysokim poziomie. Im więcej męskiego hormonu 'napędowego', tym bardziej satysfakcjonujące życie intymne – dłuższa wytrzymałość, silniejsze erekcje i mocniejsze doznania w łóżku.

Testosteron na siłowni

Wpływ testosteronu na rozbudowę tkanki mięśniowej jest uzasadniony biologicznie. Hormon ten bierze udział w syntezie białek, zatrzymuje w organizmie fosfor i potas, ma także wpływ na gęstość kości. Wysoki poziom testosteronu pozwala szybciej zbudować masę mięśniową, co więcej – dodaje mężczyźnie siły i energii niezbędnej do treningu aerobowego. Na rynku pojawia się wiele suplementów, których zadaniem jest podwyższyć poziom naturalnego testosteronu – z takimi substancjami trzeba jednak uważać. Zbyt gwałtowne podwyższenie poziomu hormonu ponad maksymalne wartości fizjologiczne może być niebezpieczne dla zdrowia. Nie bez powodu podawanie testosteronu sportowcom uznawane jest za nielegalny doping.

Testosteron w lustrze

Męskość to nie tylko odpowiednie dla samca cechy charakteru – testosteron decyduje również o typowo męskim wyglądzie. Wysoki poziom tego hormonu wpływa na owłosienie i występowanie zarostu. Natomiast niedobór testosteronu na tym polu skutkuje m.in. pojawieniem się „męskich piersi” czy odkładaniem się tłuszczu na biodrach i brzuchu. Z kolei zmniejszenie gęstości kości może prowadzić nawet do osteoporozy i schorzeń kręgosłupa.

By naturalnie zwiększyć poziom testosteronu, warto zadbać o obecność kwasów omega-3 i cynku w swojej diecie. W tym celu sięgaj po ryby, orzechy, jajka i przetwory mleczne. Staraj się wysypiać, prowadzić aktywny tryb życia i unikać stresu – spadek testosteronu jest nieunikniony, ale można go odsunąć w czasie i skutecznie złagodzić jego skutki, by pozostać męskim na dłużej!

Zobacz także:

Jak utrzymać namiętność w długotrwałym związku?
Jak utrzymać namiętność w długotrwałym ...
Poznaj siłę naturalnych afrodyzjaków
Poznaj siłę naturalnych afrodyzjaków
5 sposobów na podkręcenie kobiecego libido
5 sposobów na podkręcenie kobiecego libido

Dodaj komentarz:

Komentarze:

~luizka34

męskość to coś więcej niż miesnie!! testosteronu z czasem ubywa, ale to nie znaczy że męzczyzna przestaje byc męski - nie jeden facet po 50. jest bardziej pociągający niż 25latek

14.10.2015 17:15 7 3
~Wojtek

"kobiece piersi" to nie tylko sygnal malejacego poziomu testosteronu ale moze tez swiadczyc o powazniejszych zaburzeniach hormonalnych. Nie należy tego lekceważyć

14.10.2015 21:32 6 4
~paula_z

podnoszenie testosteronu suplementami? viagra? :P

14.10.2015 21:28 6 4

To warto wiedzieć o swoim zdrowiu - śledź najnowsze artykuły.