Medicreporter

Wszystko, co musisz wiedzieć o żylakach
Piękne nogi bez żylaków i nieestetycznych przebarwień to ozdoba każdej kobiety

Wszystko, co musisz wiedzieć o żylakach

18.12.2015 16:22

Ocena: 5.0/5 na podstawie 1 ocen

Nieestetyczne zgrubienia żył powstałe w wyniku złego krążenia krwi to coraz powszechniejszy problem zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Żylaki to niestety znacznie więcej niż defekt kosmetyczny – nieleczone mogą prowadzić do poważnych powikłań, a nawet do zatorów żylnych. Skąd się biorą, kto jest na nie najbardziej narażony i jak je leczyć? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o żylakach.

Robisz to? Jesteś w grupie ryzyka

Powstawanie żylaków jest w dużej mierze uzależnione od indywidualnych i genetycznych predyspozycji każdego człowieka. Są jednak czynniki, które znacznie zwiększają ryzyko ich wystąpienia – np. siedzący tryb życia. W dzisiejszych czasach wiele osób pracuje przed komputerem lub za biurkiem, a po pracy... siada przed telewizorem. Jeśli do tego masz nawyk zakładania nogi na nogę lub krzyżowania nóg – utrudniasz swobodny przepływ krwi w żyłach. Równie niebezpieczny dla wydolności żylnej jest stojący tryb życia, dlatego szczególnie narażone na wystąpienie żylaków są osoby stojące za barem, hostessy, fryzjerzy czy ekspedientki.

Zgrubieniu żył sprzyja także zbyt wysoka temperatura, więc jeśli lubisz gorący prysznic lub kąpiele, a do tego często się opalasz, możesz być w grupie ryzyka. Problemy z krążeniem często pojawiają się u osób korzystających z solarium oraz u kobiet, które na co dzień chodzą w szpilkach.

Wysokie obcasy zmniejszają aktywność mięśni łydek i mogą być przyczyną wczesnego pojawienia się żylaków.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

By nie dopuścić do nieestetycznego rozciągnięcia się żył, warto wprowadzić więcej aktywności ruchowej do swojego codziennego grafiku. Wystarczy godzinna przejażdżka na rowerze, poranny jogging albo chociaż częstsze spacery. Warto też szczególnie zadbać o swój codzienny jadłospis. Ważne, by wśród Twoich posiłków znalazło się jak najwięcej produktów bogatych w błonnik i antyoksydanty – jak najczęściej sięgaj więc po warzywa i owoce.

Równie skuteczne w zapobieganiu żylakom są także witaminy C i P, które pomagają uszczelniać żyły. Najbardziej bogate w te substancje są czereśnie, porzeczki, winogrona, pomidory i papryka. Dołącz je do swojej diety, a Twoje nogi odwdzięczą Ci się pięknym wyglądem bez żylaków.

Proste nawyki, które uchronią Cię przed żylakami

Odpowiednia dieta i wzmożona aktywność fizyczna to podstawa w zapobieganiu żylakom, ale warto też wyrobić w sobie kilka prostych nawyków, które pomogą Ci uchronić żyły przed nieestetycznymi zgrubieniami. W pierwszej kolejności postaraj się zadbać o prawidłową masę ciała – dodatkowy bagaż kilogramów to dla nóg spore obciążenie. Jeśli Twoja praca wymaga siedzenia za biurkiem, nie zakładaj nogi na nogę i zaopatrz się w specjalny podnóżek, dzięki któremu Twoje nogi będą zgięte pod kątem 90 stopni.

Bez względu na to, czy prowadzisz siedzący czy stojący tryb życia – jak najczęściej wykonuj drobne ćwiczenia – stawaj na palcach, kręć stopami, przechadzaj się. Ważne, by Twoje nogi ciągle były w ruchu. Zapobieganie żylakom jest bardzo ważne, bo gdy się już pojawią – pozostaną Ci jedynie chirurgiczne metody ich usuwania.

Zobacz także:

Jak pielęgnować suchą skórę?
Jak pielęgnować suchą skórę?
Skrzyp polny – źródło zdrowia i pięknego wyglądu
Skrzyp polny – źródło zdrowia i pięknego ...
Jak pozbyć się rozstępów?
Jak pozbyć się rozstępów?

Dodaj komentarz:

Komentarze:

~Janka01

pół biedy że to brzydko wygląda, ale żylaki są przede wszystkim bardzo niebezpieczne dla zdrowia :( takie zatory żylne mogą doprowadzić do poważnych powikłań więc nie ma się czego wstydzić tylko w razie potrzeby od razu biec do lekarza

18.10.2015 15:17 1 1
~patrycja

im więcej ruchu, tym mniejsze ryzyko wystąpienia żylaków! Trzeba biegać, jeździć na rowerze, jak najwięcej się ruszać!

18.10.2015 19:39 1 0
~martyna90

moja mama ma żylaki, strasznie to wygląda :( oczywiście leczy je, miała nawet raz zabieg ale one wciąż nawracają a teraz już praktycznie całe nogi są w żylakach i ciężko to ukryć..

18.10.2015 21:18 1 0
~sławek

jeśli wysokie obcasy sprzyjają powstawaniu żylaków to za parę lat co druga kobieta będzie je mieć ;]

19.10.2015 08:23 1 0
~olka

w tym przypadku akurat świetnie sprawdza się powiedzenie że lepiej zapobiegać niż leczyć. Żylaki bardzo trudno całkowicie zlikwidować ;/

19.10.2015 19:26 2 0

To warto wiedzieć o swoim zdrowiu - śledź najnowsze artykuły.