Medicreporter

5 kroków do lepszego trawienia
Na nawracające problemy trawienne skarży się już co 3. Polak

5 kroków do lepszego trawienia

21.02.2019 16:03

Ocena: 4.33333333333333/5 na podstawie 3 ocen

Jedzenie w pośpiechu, stres i niewłaściwa dieta to najczęstsze przyczyny niestrawności i problemów żołądkowych. By układ trawienny funkcjonował poprawnie, warto wspierać go i dbać o dostarczanie maksymalnej ilości cennych składników odżywczych. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Niedbałość o układ trawienny skutkować może znacznie poważniejszymi konsekwencjami, niż bóle brzucha, biegunki czy mdłości. Jeśli ten niezwykle ważny mechanizm Twojego organizmu nie pracuje poprawnie, istnieje ryzyko, że Twoje ciało otrzymuje zaledwie niewielką część substancji odżywczych, których dostarczasz mu wraz z pożywieniem. Słaba przyswajalność cennych mikroelementów to prosta droga do osłabienia organizmu, częstych infekcji i ogólnego pogorszenia kondycji zdrowotnej. Warto więc zawczasu zatroszczyć się o swój układ trawienny i pomóc mu funkcjonować na najwyższych obrotach.

Jedz powoli

W tej pospolitej radzie naszych mam i babć, jest więcej sensu niż może Ci się wydawać. Pospieszne ‘wrzucanie’ w siebie jedzenia i połykanie dużych kawałków sprawia, że pokarm nie jest dokładnie rozdrobniony ani wymieszany z enzymami zawartymi w ślinie. W efekcie jest znacznie dłużej trawiony przez żołądek – czasem zalega w nim tak długo, że zaczyna gnić. Pojawiają się wzdęcia, bóle brzucha i dyskomfort trawienny. By tego uniknąć, dokładnie przeżuwaj każdy kęs i nie spiesz się z kolejnym. Specjaliści twierdzą, że posiłek powinien trwać przynajmniej 15 minut. Wówczas przełyk nie jest obciążony, a Ty szybciej czujesz się syty.

Pozbądź się uporczywej zgagi

Kiedy jesz w pośpiechu albo w stresie, dolna część przełyku może nie odcinać prawidłowo drogi powrotnej do żołądka. Właśnie wtedy mamy do czynienia ze zgagą i cofaniem się treści żołądkowych do przełyku, co objawia się uciążliwym pieczeniem w gardle. By ugasić ten pożar, wcale nie potrzebujesz hektolitrów wody. W łagodzeniu nieprzyjemnych objawów zgagi świetnie sprawdzają się jabłka – kwas jabłkowy skutecznie neutralizuje pieczenie, a zawarte w owocach witaminy wzmacniają układ trawienny.

Liściasta pomoc dla żołądka

Do prawidłowej pracy układu pokarmowego niezbędna jest witamina K, którą znajdziesz w sałacie i warzywach zielonych. Udowodniono, że stres skutecznie niszczy tę witaminę w Twoim organizmie. Jeśli więc zależy Ci na dobrej pracy układu trawiennego, warto wesprzeć funkcjonowanie jelit, dostarczając im jak najwięcej sałaty czy szpinaku. Nieocenione dla sprawnej pracy jelit są także naturalne bakterie zawarte w fermentowanych napojach mlecznych (np. w kefirze).

Żytnie pieczywo na zaparcia

Spowolniona przemiana materii może skutkować uczuciem ociężałości i trudnościami z wypróżnianiem. Co więcej, wolny metabolizm utrudnia, a czasem nawet hamuje wchłanianie cennych substancji odżywczych z pożywienia. Z pomocą rozleniwionym jelitom przychodzi błonnik – dlatego warto włączyć do swojej diety warzywa, owoce oraz żytnie pieczywo. Dietetycy przekonują, że 3-4 kromki żytniego chleba działają na jelita lepiej niż niejeden środek przeczyszczający. By ułatwić przesuwanie się pokarmu, warto także pić dużo wody i herbatek ziołowych.

 

Ogólna zasada mówi, że im więcej witamin i pełnowartościowych, odżywczych posiłków, tym lepsza praca układu pokarmowego. Zróżnicowana dieta bogata w owoce (zwłaszcza wiśnie i śliwki) pomaga zapobiec odwodnieniu, likwiduje zaparcia i uporczywe wzdęcia. W trosce o zdrowie jelit, warto także do minimum ograniczyć tłuste fast – foody i słodycze pełne węglowodanów prostych. Na efekty zdrowej diety z pewnością nie trzeba będzie długo czekać.

Zobacz także:

Dlaczego warto jeść buraki?
Dlaczego warto jeść buraki?
Dieta dobra dla wątroby
Dieta dobra dla wątroby
Oczyszczające koktajle – siła naturalnych składników
Oczyszczające koktajle – siła naturalnych ...

Dodaj komentarz:

Komentarze:

To warto wiedzieć o swoim zdrowiu - śledź najnowsze artykuły.