Medicreporter

Warto wiedzieć: 5 najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową
Dbałość o zdrowie intymne może uchronić przed poważnymi chorobami wenerycznymi

Warto wiedzieć: 5 najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową

25.03.2019 12:44

Ocena: 2.77777777777778/5 na podstawie 9 ocen

Choroby przenoszone drogą płciową (zwane wenerycznymi) to najczęściej zakażenia wywołane przez bakterie, wirusy lub grzyby. Zarazić można się nie tylko podczas aktu seksualnego, ale także używając zainfekowanych ręczników czy akcesoriów erotycznych. Sprawdź, jakie są objawy 5 najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową oraz jak można ich uniknąć.

Zakażenie intymne może przydarzyć się każdemu, kto prowadzi aktywne życie seksualne. Ryzyko zachorowania na chorobę weneryczną zwiększają jednak niektóre czynniki, takie jak: nieużywanie prezerwatyw, wchodzenie w relacje seksualne z dużą ilością partnerów, a nawet nadużywanie środków psychoaktywnych, które wpływają na skłonność do ryzykownych zachowań seksualnych. Statystyki podają, że na choroby przenoszone drogą płciową najczęściej zapadają osoby w wieku 15-24 lat, mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich, a także mężczyźni o orientacji homoseksualnej nieposiadający stałego partnera seksualnego. Jak wyglądają objawy najczęstszych chorób wenerycznych i jak dochodzi do zarażenia?

 

1. Opryszczka okolic intymnych

 

Opryszczkę narządów płciowych wywołuje wirus HSV-2. Choroba ta przebiega podobnie jak znana wszystkim opryszczka ust, jest jednak dużo bardziej uciążliwa i niebezpieczna, zwłaszcza dla kobiet w ciąży. Zmiany chorobowe pojawiają się na narządach płciowych i w okolicach odbytu – są to skupiska bolesnych pęcherzy, które rosną przez 10-14 dni, a następnie pękają i zmieniają się w nieestetyczne, swędzące owrzodzenia. Do leczenia opryszczki stosuje się leki doustne oraz maści do stosowania miejscowego – są to przede wszystkim preparaty o właściwościach łagodzących i przeciwzapalnych. Jeśli opryszczka narządów płciowych pojawia się u kobiety w ciąży, wówczas istnieje ogromne ryzyko zakażenia noworodka.

 

2. Rzeżączka

 

Tę chorobę wywołują bakteria Gram (Neisseria gonorrhoea) – ujemne dwoinki rzeżączki. By zarazić się takimi bakteriami, niemal zawsze musi dojść do bezpośredniego kontaktu seksualnego. Zakażenia poprzez zainfekowany ręcznik czy gąbkę zdarzają się niezwykle rzadko (bakterie utrzymują się na przedmiotach zwykle od 3 do 24 godzin). U kobiet rzeżączka najczęściej nie daje żadnych objawów – czasem pojawiają się jednak ropne upławy i bóle brzucha. Można też zaobserwować zaburzenia cyklu, pieczenie miejsc intymnych i bardziej obfite miesiączki. W większości przypadków kobiety nie kojarzą jednak takich symptomów z chorobą weneryczną, przez co zdarza się, że chorują bez leczenia całymi miesiącami. U mężczyzn choroba powoduje pieczenie i ból przy oddawaniu moczu, a czasem ropnymi wyciekami z cewki moczowej. W przypadku zauważenia niepokojących objawów, konieczna jest niezwłoczna wizyta w gabinecie lekarskim.

 

3. AIDS

To niezwykle poważna choroba, będąca ostatnim stadium zakażenia wirusem upośledzenia odporności (HIV). W początkowym etapie, zakażenie może nie dawać żadnych symptomów i przebiegać bezobjawowo nawet przez 8-10 lat. Zaawansowane stadium AIDS to ogromna zapadalność na poważne choroby, takie jak: zapalenie płuc, gruźlica, nowotwory. Do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez kontakt seksualny, choć można zarazić się także poprzez krew. Z tego względu bardzo istotne jest wykonywanie wszelkich zabiegów medycznych w sterylnych warunkach, przy użyciu odkażonych narzędzi. Osoby utrzymujące relacje seksualne z wieloma partnerami, powinny badać się na obecność wirusa HIV przynajmniej raz w roku – jeśli bowiem choroba przebiega bezobjawowo, nosiciele mogą nieświadomie zarażać inne osoby.

 

4. Wirusowe zapalenie wątroby

To choroba rzadko kojarzona z grupą chorób wenerycznych, jednak do zakażenia się patologicznym wirusem dochodzi nie tylko poprzez krew, ale także w wyniku kontaktu ze spermą czy wydzieliną z pochwy osoby zarażonej. By uniknąć wirusowego zapalenia wątroby typu B, najlepiej używac prezerwatyw, choć specjaliści podkreślają, że metoda ta nie chroni przez zakażeniem w 100%.

 

5. Kandydoza (grzybica) narządów płciowych

Grzybicze zakażenie narządów płciowych jest jedną z najczęstszych dolegliwości, na które skarżą się głównie kobiety. Choroba rozwija się na skutek uszkodzenia naskórka poprzez tarcie czy mikrourazy, o które nietrudno podczas stosunku seksualnego. Do choroby może przyczyniać się nawet używanie zbyt mocnych detergentów czy korzystanie z publicznych toalet. U kobiet grzybica objawia się uporczywym pieczeniem i swędzeniem narządów płciowych, obfitymi upławami, a także bólem podbrzusza. Mężczyźni rzadko zapadają na tę chorobę, jeśli jednak się rozwinie, powoduje zaczerwienienie skóry, bolesne pęcherzyki na napletku, ból i dyskomfort podczas stosunku.

Zobacz także:

Ojciec po czterdziestce – wady i zalety późnego tacierzyństwa
Ojciec po czterdziestce – wady i zalety ...
By Twoje serce biło jak dzwon
By Twoje serce biło jak dzwon
Nerwica – rodzaje, objawy, leczenie
Nerwica – rodzaje, objawy, leczenie

Dodaj komentarz:

Komentarze:

To warto wiedzieć o swoim zdrowiu - śledź najnowsze artykuły.