Medicreporter

Rozpoznaj źródło bólu – 5 przyczyn bólu brzucha
Ból brzucha może być oznaką wielu różnych dolegliwości

Rozpoznaj źródło bólu – 5 przyczyn bólu brzucha

04.01.2019 11:09

Ocena: 3.66666666666667/5 na podstawie 3 ocen

Ból brzucha może sygnalizować zwykłe zatrucie lub przejedzenie, ale może być także oznaką poważnych schorzeń. W zależności od rodzaju bólu można wskazać jego przyczynę – sprawdź, co Ci dolega i jak sobie pomóc.

Ból brzucha jest najgroźniejszy, gdy towarzyszą mu dodatkowe objawy takie jak wymioty czy gorączka. Jeśli ból jest na tyle ostry, że nie jesteś w stanie normalnie funkcjonować, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

1. Objawy: skurcze brzucha, nudności, podwyższona temperatura, ogólne osłabienie organizmu, biegunka

DIAGNOZA: Grypa żołądkowa, zatrucieSkurcze brzucha połączone z mdłościami i częstymi wizytami w toalecie mogą być sygnałem zatrucia pokarmowego lub obecnością wirusa grypy żołądkowej. W takiej sytuacji dbaj przede wszystkim o dobre nawodnienie organizmu – pij dużo wody niegazowanej. By nie podrażniać dodatkowo żołądka, jedz wyłącznie lekkostrawne produkty – rosół, ryż, sucharki. Staraj się dużo odpoczywać, śpij tak często, jak potrzebujesz. Kiedy do typowych objawów zatrucia dołączają trudności z mówieniem, podwójne widzenie, koniecznie zgłoś się do lekarza. To mogą być objawy zatrucia jadem kiełbasianym, które zagraża Twojemu życiu.

2. Objawy: bardzo intensywny, kłujący ból w środkowej partii brzucha, często promieniuje do pleców, gazy, wymioty.

DIAGNOZA: atak kolki żółciowej

W przypadku silnego, kurczowego bólu promieniującego do boku lub pleców najczęściej występującego nocą, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Do czasu konsultacji nie wolno niczego pić ani jeść.

3. Objawy: Ból w górnej prawej części brzucha, coraz silniejszy z każdym kolejnym dniem, zmęczenie, wysoka gorączka, wymioty, pożółkłe białka oczu, ciemny mocz.

DIAGNOZA: Zapalenie wątroby, rak trzustki

Jeśli zauważysz u siebie powyższe objawy, błyskawicznie zgłoś się do szpitala. Nowotwór trzustki i zapalenie wątroby to poważne choroby, które wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej.

4. Objawy: Intensywny ból w dole pleców, ból pachwiny lub brzucha, częste i bolesne oddawanie moczu – mocz ciemny, krwisty. Mdłości, wymioty, intensywne pocenie całego ciała.

DIAGNOZA: Atak kamicy nerkowej

W przypadku podejrzenia ataku kamicy nerkowej, zażyj silny środek przeciwbólowy, który złagodzi bolesne dolegliwości. Nie może to być jednak aspiryna. Pij dużo niegazowanej wody mineralnej, by ułatwić wydalenie kamieni. Oczywiście niezbędna będzie jak najszybsza wizyta u lekarza specjalisty.

5. Objawy: Bolesne skurcze, wzdęcia, gazy, burczenie i przelewanie się w żołądku po wypiciu mleka

DIAGNOZA: Nietolerancja laktozy

Jeśli dolegliwości pojawiają się wyłącznie po wypiciu mleka, jest niemal pewne że cierpisz na nietolerancję laktozy. W takiej sytuacji należy odstawić mleko i wszystkie produkty na bazie mleka krowiego. Możesz zastąpić je mlekiem sojowym, kefirem lub jogurtem naturalnym. Pomocne jest także zażywanie laktazy. Nietolerancja laktozy nie wymaga pilnej konsultacji z lekarzem.

Zobacz także:

Aspiryna dobra na wszystko. Poznaj jej 6 zbawiennych zastosowań
Aspiryna dobra na wszystko. Poznaj jej 6 ...
By Twoje serce biło jak dzwon
By Twoje serce biło jak dzwon
Kasza jaglana – zdrowo i smacznie
Kasza jaglana – zdrowo i smacznie

Dodaj komentarz:

Komentarze:

~adam

jak ktoś ma atak kamicy nerkowej to na pewno nie zdąży spojrzeć do internetu co mu może być ;] ból jest tak ogromny że od razu karetka i nic więcej

15.10.2015 16:14 1 0
~Iwona89

mi ostatnio bardzo często zdarzają się zatrucia i potworne bóle brzucha, mdłości... zaczynam się zastanawiać czy wszystko ok, żeby non stop coś szkodziło żoładkowi :(

15.10.2015 20:19 1 0
~Norbert90

sam ból brzucha o ile jest do wytrzymania to pikuś, ale jeśli dołączają do niego jakieś krwiomocze, zawroty głowy itd. to już koniecznie trzeba się wybrać do lekarza. Gdybanie nic tu nie pomoże a stawianie sobie samemu diagnozy na podstawie informacji z internetu nigdy nie kończy się dobrze.

16.10.2015 11:33 1 1
~izka

podejrzewam że mam nietolerancję laktozy, ale żaden lekarz nie potrafi tego jednoznacznie stwierdzić... nie ma na to jakichś leków??

17.10.2015 15:48 2 0
~Marta_Em

na ból brzucha każdego pochodzenia polecam tabletki, ale nie przeciwbólowe tylko rozkurczowe. Mi zawsze pomagają

17.10.2015 21:03 0 1
~beata

brzuch potrafi też dać popalić ze stresu i nadmiaru nerwów;) ja np. często mam potworne skurcze i biegunkę przed ważnymi spotkaniami, egzaminami, nie umiem tego zwalczyć :P

18.10.2015 10:40 0 0

To warto wiedzieć o swoim zdrowiu - śledź najnowsze artykuły.