Medicreporter

Przynieś ulgę zmęczonym oczom
Kilka godzin wpatrywania się w monitor to ogromne obciążeniem dla naszego wzroku

Przynieś ulgę zmęczonym oczom

18.12.2015 16:54

Ocena: 5.0/5 na podstawie 2 ocen

Pieczenie, zaczerwienienie, łzawienie, swędzenie i problemy z widzeniem – to najczęstsze objawy przemęczonego oka. Dolegliwości oczu stają się coraz bardziej powszechne i dotyczą coraz młodszych ludzi. Jak sobie z nimi radzić?

Czemu łzawią?

Zespół suchego oka, zwany też zespołem biurowego oka to szereg dolegliwości związanych ze słabym nawilżeniem powierzchni oczu. Objawy opisane powyżej to tylko część niedogodności – równie często pojawia się tzw. piasek pod powiekami czy zaburzenia ostrości. W dzisiejszych czasach problem ten dotyka ponad 80% społeczeństwa. Do przemęczenia oczu przyczyniają się bowiem godziny spędzone przed monitorem komputera czy telewizorem – oko wpatrzone w jeden obszar, bez zmiany położenia i odpowiedniej akomodacji zaczyna być obciążone. Pracując przy komputerze, a nawet czytając do późna książkę rzadziej mrugamy, dlatego oko staje się też słabiej nawilżone.

Nie bez znaczenia jest także środowisko, w którym na co dzień przebywamy. Do dolegliwości oczu przyczynia się kurz, zbyt mała wilgotność powietrza a nawet dym papierosowy. Wszelkie drażniące pyłki przez cały dzień dostają się do naszych oczu – na szczęście istnieją sposoby, by pod koniec dnia (i w trakcie pracy) skutecznie przynieść im ulgę.

Sztuczne łzy

Podczas pracy przy komputerze możesz pomóc swoim oczom, zaczynając od świadomego mrugania. Co jakiś czas zamykaj oczy na kilkanaście sekund – taka przerwa pozwoli łzom pokryć całą powierzchnię oka. Jeśli masz taką możliwość, często wietrz pomieszczenie, w którym przebywasz. Możesz również ustawić w pobliżu swojego miejsca pracy zielone rośliny, najlepiej paprotki – nawilżą powietrze, a przy okazji 'przerzucając' na nie od czasu do czasu swój wzrok odprężysz oczy.

Z pomocą przychodzą także sztuczne łzy – farmakologiczne krople, które nawilżają powierzchnię oka. Odpowiednio dobrany preparat nie tylko poprawia komfort widzenia, ale także zapobiega stanom zapalnym i przyczynia się do lepszej ostrości wzroku. By znaleźć sztuczne łzy najlepsze dla siebie, warto udać się do okulisty. Krople do oczu różnią się bowiem składem i przeznaczeniem, a profesjonalne badanie i wywiad specjalisty pozwolą dopasować preparat dokładnie do Twoich potrzeb.

Domowe metody

Po całym dniu spędzonym przed komputerem, możesz wreszcie pozwolić sobie na relaks i w domowym zaciszu zregenerować zmęczone oczy. Zbawienne w takich sytuacjach są okłady ze świeżego ogórka lub wacików nasączonych ciepłym mlekiem. Nawilżą oko, zlikwidują zaczerwienienia, a efekt zauważysz już po 10-15 minutach. Równie kojąco działają także okłady z herbaty – zaparzone torebki włóż na kilka minut do lodówki, a potem przyłóż do oczu. Zniknie opuchlizna i zmęczenie, a oczy znów nabiorą blasku.Możesz także gimnastykować oczy – zamknij je na chwilę i otwórz szeroko, spójrz w lewo, w prawo, do góry. Takie ćwiczenia możesz wykonywać z zamkniętymi oczami, dlatego warto urządzać oczom trening również podczas przerw w pracy.

Zobacz także:

Warto wiedzieć: 5 najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową
Warto wiedzieć: 5 najczęstszych chorób ...
Kasza jaglana – zdrowo i smacznie
Kasza jaglana – zdrowo i smacznie
By Twoje serce biło jak dzwon
By Twoje serce biło jak dzwon

Dodaj komentarz:

Komentarze:

~gosia

polecam nawilżające krople do oczu – nie raz uratowały moje oczy po całym dniu przy komputerze

26.10.2015 15:24 2 0
~tomek29

i nawilżacz powietrza do biura! Też cos pomaga;)

26.10.2015 16:51 2 1
~Olga112

ja mam często po dłuższej pracy przy komputerze takie wrażenie jakby piasku pod powiekami? Wiecie co to może być? :(

26.10.2015 18:30 1 0
~zbigniew_w

zamykanie oczu co jakiś czas to dobry sposob zeby same mogly się nawilzyc i odpoczac. Fajnie tez co jakiś czas odejsc od komputera i spojrzec gdzies w dal przez kilka minut

26.10.2015 21:44 1 0

To warto wiedzieć o swoim zdrowiu - śledź najnowsze artykuły.