Medicreporter

Przynieś ulgę zmęczonym oczom
Kilka godzin wpatrywania się w monitor to ogromne obciążeniem dla naszego wzroku

Przynieś ulgę zmęczonym oczom

18.12.2015 16:54

Ocena: 5.0/5 na podstawie 2 ocen

Pieczenie, zaczerwienienie, łzawienie, swędzenie i problemy z widzeniem – to najczęstsze objawy przemęczonego oka. Dolegliwości oczu stają się coraz bardziej powszechne i dotyczą coraz młodszych ludzi. Jak sobie z nimi radzić?

Czemu łzawią?

Zespół suchego oka, zwany też zespołem biurowego oka to szereg dolegliwości związanych ze słabym nawilżeniem powierzchni oczu. Objawy opisane powyżej to tylko część niedogodności – równie często pojawia się tzw. piasek pod powiekami czy zaburzenia ostrości. W dzisiejszych czasach problem ten dotyka ponad 80% społeczeństwa. Do przemęczenia oczu przyczyniają się bowiem godziny spędzone przed monitorem komputera czy telewizorem – oko wpatrzone w jeden obszar, bez zmiany położenia i odpowiedniej akomodacji zaczyna być obciążone. Pracując przy komputerze, a nawet czytając do późna książkę rzadziej mrugamy, dlatego oko staje się też słabiej nawilżone.

Nie bez znaczenia jest także środowisko, w którym na co dzień przebywamy. Do dolegliwości oczu przyczynia się kurz, zbyt mała wilgotność powietrza a nawet dym papierosowy. Wszelkie drażniące pyłki przez cały dzień dostają się do naszych oczu – na szczęście istnieją sposoby, by pod koniec dnia (i w trakcie pracy) skutecznie przynieść im ulgę.

Sztuczne łzy

Podczas pracy przy komputerze możesz pomóc swoim oczom, zaczynając od świadomego mrugania. Co jakiś czas zamykaj oczy na kilkanaście sekund – taka przerwa pozwoli łzom pokryć całą powierzchnię oka. Jeśli masz taką możliwość, często wietrz pomieszczenie, w którym przebywasz. Możesz również ustawić w pobliżu swojego miejsca pracy zielone rośliny, najlepiej paprotki – nawilżą powietrze, a przy okazji 'przerzucając' na nie od czasu do czasu swój wzrok odprężysz oczy.

Z pomocą przychodzą także sztuczne łzy – farmakologiczne krople, które nawilżają powierzchnię oka. Odpowiednio dobrany preparat nie tylko poprawia komfort widzenia, ale także zapobiega stanom zapalnym i przyczynia się do lepszej ostrości wzroku. By znaleźć sztuczne łzy najlepsze dla siebie, warto udać się do okulisty. Krople do oczu różnią się bowiem składem i przeznaczeniem, a profesjonalne badanie i wywiad specjalisty pozwolą dopasować preparat dokładnie do Twoich potrzeb.

Domowe metody

Po całym dniu spędzonym przed komputerem, możesz wreszcie pozwolić sobie na relaks i w domowym zaciszu zregenerować zmęczone oczy. Zbawienne w takich sytuacjach są okłady ze świeżego ogórka lub wacików nasączonych ciepłym mlekiem. Nawilżą oko, zlikwidują zaczerwienienia, a efekt zauważysz już po 10-15 minutach. Równie kojąco działają także okłady z herbaty – zaparzone torebki włóż na kilka minut do lodówki, a potem przyłóż do oczu. Zniknie opuchlizna i zmęczenie, a oczy znów nabiorą blasku.Możesz także gimnastykować oczy – zamknij je na chwilę i otwórz szeroko, spójrz w lewo, w prawo, do góry. Takie ćwiczenia możesz wykonywać z zamkniętymi oczami, dlatego warto urządzać oczom trening również podczas przerw w pracy.

Zobacz także:

Siniaki bez powodu? Sprawdź, skąd się biorą
Siniaki bez powodu? Sprawdź, skąd się ...
Jak pozbyć się bólu bez leków?
Jak pozbyć się bólu bez leków?
Aromaterapia jako sposób na bezsenność
Aromaterapia jako sposób na bezsenność

Dodaj komentarz:

Komentarze:

~gosia

polecam nawilżające krople do oczu – nie raz uratowały moje oczy po całym dniu przy komputerze

26.10.2015 15:24 2 0
~tomek29

i nawilżacz powietrza do biura! Też cos pomaga;)

26.10.2015 16:51 1 1
~Olga112

ja mam często po dłuższej pracy przy komputerze takie wrażenie jakby piasku pod powiekami? Wiecie co to może być? :(

26.10.2015 18:30 1 0
~zbigniew_w

zamykanie oczu co jakiś czas to dobry sposob zeby same mogly się nawilzyc i odpoczac. Fajnie tez co jakiś czas odejsc od komputera i spojrzec gdzies w dal przez kilka minut

26.10.2015 21:44 1 0

To warto wiedzieć o swoim zdrowiu - śledź najnowsze artykuły.