Medicreporter

Nie lekceważ bólu gardła

Nie lekceważ bólu gardła

18.12.2015 12:06

Ocena: 4.66666666666667/5 na podstawie 3 ocen

Często towarzyszy przeziębieniu lub grypie, kojarzony z niegroźną infekcją bywa lekceważony – to wielki błąd. Przekonaj się, czego objawem może być uporczywy ból gardła oraz jak się go pozbyć szybko i skutecznie.

Najczęstszą przyczyną dyskomfortu, bólu czy swędzenia w gardle jest infekcja wirusowa lub bakteryjna. Zależnie od intensywności stanu zapalnego, do typowych objawów mogą dołączyć trudności z przełykaniem, chrypka, pieczenie i suchość w gardle. Ból gardła, o czym niewiele osób wie, może być wywołany także zapaleniem dziąseł, próchnicą, a nawet chorobami nerek. By nie dopuścić do ostrego zapalenia, anginy lub przewlekłych infekcji przełyku, warto od pierwszego dnia rozpocząć leczenie domowymi sposobami – a jeśli to nie pomoże, niezwłocznie udać się do lekarza.

Jak pomóc sobie w domu?

Ból gardła wywołany pospolitymi wirusami lub bakteriami zwykle sam słabnie z upływem czasu, aż całkiem zanika. Można jednak przyspieszyć proces regeneracji i osłabić bolesne dolegliwości wykorzystując sprawdzone domowe sposoby. Pomocne są rozgrzewające napoje, dlatego podczas infekcji gardła zaleca się picie dużej ilości płynów. Najlepiej sprawdzi się gorąca herbata z cytryną, miodem lub malinami. Możesz również przyrządzać napary z lipy i czarnego bzu, które dodatkowo wykazują właściwości antyseptyczne.

Wśród domowych metod sprawdzają się także płukanki z szałwii, rumianku lub kory dębu. Ziołowe roztwory pomogą osłabić stan zapalny i zlikwidują uciążliwe obrzęki. Płukanie gardła nie powinno być jednak zbyt częste i intensywne, bo może dodatkowo podrażnić wrażliwe ścianki przełyku.

Na ratunek do apteki

W uśmierzeniu przykrych dolegliwości pomocne są także pastylki do ssania dostępne w aptekach bez recepty. Działają one jednak tylko na powierzchni błony śluzowej, służą więc raczej do przynoszenia ulgi niż leczenia infekcji. Ssanie tabletek zwiększa wydzielanie śliny, co dodatkowo łagodzi podrażnienia gardła. W aptece możesz zaopatrzyć się także w specjalne spraye i gotowe płukanki. Szczególnie polecane są spraye, ponieważ ich aplikacja umożliwia precyzyjne odkażenie bolących miejsc, dzięki czemu natychmiast łagodzi ból.

Pamiętaj, że ból gardła może być oznaką poważniejszych chorób, dlatego nie należy go lekceważyć i czekać aż „sam przejdzie”. Jeśli mimo stosowania domowych sposobów i środków dostępnych w aptece ból nie ustaje lub się nasila, najlepiej zgłosić się lekarza, który ustali przyczynę infekcji.

Zobacz także:

Ojciec po czterdziestce – wady i zalety późnego tacierzyństwa
Ojciec po czterdziestce – wady i zalety ...
Magnez na straży Twojego zdrowia
Magnez na straży Twojego zdrowia
Rozpoznaj źródło bólu – 5 przyczyn bólu brzucha
Rozpoznaj źródło bólu – 5 przyczyn bólu ...

Dodaj komentarz:

Komentarze:

~justynaa

u mnie doskonale sprawdzają się napary z ziół (mięta, rumianek), nawdychać się tego pod ręcznikiem i na drugi dzien gardlo jak nowe :) metoda z dziada pradziada ale dziala

19.10.2015 15:46 1 1
~MaciekP

pastylki do ssania to sciema, i tak najbardziej lecznicze działanie w takiej sytuacji ma slina, a tabletka ma tylko pobudzic do większego jej wydzielania. Dobre na początku jak coś się zaczyna dziac i chcesz zapobiec, ale do wyleczenia ostrego zapalenia gardła to na pewno tabletki nie pomogą..

19.10.2015 17:06 1 0
~pati

ja tak kiedyś chodziłam z bolem gardła przed 2 tygodnie bolalo mnie tylko rano po przebudzeniu, potem bol ustepował więc się tym nie przejmowałam, a po dwóch tygodniach przerodziło się to w anginę więc przestrzegam przed „przechodzeniem” bólu gardła ;]

19.10.2015 18:04 1 0
~Tomasz_O

dużo pić!! to podstawa przy bólu gardła każdego pochodzenia

19.10.2015 20:52 2 0
~edyta8

ja nie umiem robić tych płukanek, zawsze boję się że się zadławię albo coś :P czy wypicie ziołowego działa tak samo jak płukanka?

20.10.2015 10:28 1 1

To warto wiedzieć o swoim zdrowiu - śledź najnowsze artykuły.