Medicreporter

Jak uśmierzyć ból zęba?
Ból zęba jest jednym z najtrudniejszych do wytrzymania

Jak uśmierzyć ból zęba?

30.03.2019 11:56

Ocena: 3.4375/5 na podstawie 16 ocen

Ból zęba potrafi być wyjątkowo dokuczliwy i męczący. Gdy się pojawia, nie sposób skupić się na czymkolwiek innym. Wizyta u stomatologa jest niezbędna, ale zanim do niej dojdzie, możesz pomóc sobie sprawdzonymi domowymi metodami. Sprawdź, co pomoże uśmierzyć ból.

Ból niejedno ma imię

Gdy boli ząb, możesz odczuwać delikatny dyskomfort, trudny do wytrzymania ucisk lub ostre, intensywne kłucie połączone z bolesnym pulsowaniem. W zależności od przyczyny, natężenie bólu może się różnić – jednak zawsze wymaga konsultacji ze stomatologiem. Warto pamiętać, że rozwijający się w jamie ustnej stan zapalny, w najgorszych przypadkach prowadzi do zainfekowania zatok, mózgu, a nawet serca.

Jeśli zdarza się, że odczuwasz ból i dyskomfort np. podczas spożywania bardzo zimnych lub gorących potraw – najprawdopodobniej cierpisz na nadwrażliwość zębów. To pierwszy symptom świadczący o tym, że w jamie ustnej rozwija się próchnica lub doszło do pęknięcia szkliwa. Nadwrażliwość może pojawić się także wtedy, gdy delikatna część zębiny zostanie odsłonięta przez osuwające się dziąsło. Stąd droga do poważnej infekcji jest już bardzo krótka. Samodzielnie nie jesteśmy w stanie określić przyczyny bólu zębów, dlatego tak ważna jest wizyta w gabinecie dentystycznym nie tylko, gdy dzieje się coś złego, ale także profilaktycznie – w ramach wizyt kontrolnych.

Bolesna próchnica

Próchnica to powszechna i poważna choroba jamy ustnej, która powodując ubytki w szkliwie, odsłania niezwykle wrażliwą miazgę zębów. Gdy dostają się do niej pokarmy i płyny z pożywienia, zaczynasz odczuwać dokuczliwy ból i dyskomfort. Co gorsza, w wyniku długotrwałego drażnienia miazgi, może dojść do jej zapalenia, a wówczas ból zęba staje się wyjątkowo intensywny i dotkliwy.

Na skutek stanu zapalnego miazgi może utworzyć się ropień, który potęguje ból – podobnie jak odsłonięte szyjki zębowe czy stany zapalne dziąseł. Nieleczone choroby przyzębia i tworzące się kieszonki zębowe są w stanie doprowadzić nawet do zapalenia okostnej. To bardzo poważna infekcja błony okalającej kości szczęki, której powikłania mogą być bardzo niebezpieczne dla Twojego zdrowia i życia. Jeśli dojdzie do zapalenia okostnej, ząb należy niezwłocznie poddać leczeniu kanałowemu lub – jeśli jest bardzo mocno zainfekowany – wyrwać.

Sposoby, które przyniosą Ci ulgę w bólu zęba

Zanim doczekasz do wizyty u stomatologa, warto pomóc sobie domowymi metodami i środkami, które przynajmniej częściowo uśmierzą ból. Jeśli dolegliwości nie są bardzo intensywne, pomogą Ci tabletki przeciwbólowe z paracetamolem. Przy silniejszym bólu sięgnij po leki z ibuprofenem – kojąco zadziała także płukanie jamy ustnej naparem z szałwii lub rumianku. Możesz także przygotować płukankę z 6 kropli jodyny i 1 łyżeczki soli, które rozpuścisz w szklance wody – taką mieszanką możesz również nasączyć wacik i przykładać go do obolałego zęba.

Niewiele osób wie, jak zbawienne działanie przeciwbólowe wykazują… goździki. Jeśli w obolałym zębie jest ubytek, możesz wypełnić go wacikiem nasączonym olejkiem goździkowym, kamforowym lub kroplami walerianowymi. Taki zabieg przyniesie szybką ulgę zwłaszcza, jeśli powodem bólu jest próchnica i odsłonięcie wrażliwych szyjek zębowych. W wyjątkowych przypadkach, kiedy ból jest wyjątkowo trudny do zniesienia, istnieje możliwość, że stan zapalny dotarł do korzeni zęba i miazgi. Wówczas najlepiej sięgnąć po ibuprofen lub pyralginę w czopkach, by lek szybciej przedostał się do krwiobiegu.

Pamiętaj, że jeśli ból zęba przeradza się w ból szczęki, ucha czy całej twarzy, wizyta u dentysty powinna być natychmiastowa! Z takimi objawami lekarz przyjmie Cię bez kolejki.

Zobacz także:

Siniaki bez powodu? Sprawdź, skąd się biorą
Siniaki bez powodu? Sprawdź, skąd się ...
Anemia – przyczyny, objawy i leczenie
Anemia – przyczyny, objawy i leczenie
Jak rozpoznać i leczyć grypę żołądkową?
Jak rozpoznać i leczyć grypę ...

Dodaj komentarz:

Komentarze:

~Anna85

ból zęba to najgorszy ból jakiego można doświadczyć!!! chyba tylko poród był gorszy :)

30.03.2016 14:52 2 0
~krystian

goździki to bardzo fajny sposób, moja babcia nasączała olejkiem goździkowym watę i przykładała w obolałe miejsca (nie tylko przy bólu zęba) i pamiętam że zawsze przynosiło to ulgę. Stare domowe babcine sposoby są najlepsze! :)

30.03.2016 17:21 2 0
~iwona

podziwiam ludzi którzy będąc na fotelu dentystycznym nie biorą znieczulenia. ja bym chyba umarła z bólu, zwłaszcza że zawsze mimo znieczulenia i tak odczuwam jakiś ból ;/ brrr na samą myśl się wzdrygam

30.03.2016 18:03 1 2
~Janek28

paracetamol czy ibuprofen to chyba tylko na leciutki dyskomfort... bo na prawdziwy ból zęba to tylko ketanol

30.03.2016 22:15 6 0
~judyta29

można też rozpuścić tabletkę aspiryny na bolący ząb - u mnie łagodzi ból na kilka godzin

31.03.2016 12:53 1 0
~mateusz

Najlepiej chodzić na przeglądy dentystyczne regularnie - po prostu nie dopuszczać do stanu, w którym zęby zaczynają boleć ;)

31.03.2016 15:00 1 0

To warto wiedzieć o swoim zdrowiu - śledź najnowsze artykuły.