
Jak rozpoznać i leczyć grypę żołądkową?
Silna biegunka, mdłości, ból brzucha i osłabienie – choć mogą być objawami zwykłego zatrucia, często też świadczą o poważniejszej dolegliwości jelitowej. Przekonaj się, jak rozpoznać grypę żołądkową i jak złagodzić jej przebieg.
Grypę żołądkową (zwaną też jelitową) wywołują rotawirusy, którymi bardzo łatwo się zarazić – rozprzestrzeniają się wyjątkowo szybko. Uciążliwe dolegliwości potrafią utrzymywać się nawet przez 9 dni, poważnie utrudniając codzienne funkcjonowanie. Czym się objawia i jak się przed nią ustrzec?
Objawy grypy żołądkowej
Serię nieprzyjemnych dolegliwości przy grypie żołądkowej powodują wirusy wnikające w błonę śluzową jelita – stąd intensywne podrażnienie układu pokarmowego i gwałtowne objawy. Najbardziej charakterystyczną oznaką zakażenia jest obfita biegunka, która utrzymuje się przez kilka dni – od 3 do nawet 9. Zwykle towarzyszą jej mdłości, wymioty i ogólne osłabienie organizmu. Do typowych objawów może dołączyć także wysoka gorączka, a wszystkie oznaki pojawiają się nagle i są bardzo gwałtowne.
Jak leczyć grypę jelitową?
Niestety nie istnieje żadne lekarstwo na tę przykrą dolegliwość, ale są metody łagodzące nieprzyjemne objawy. Podczas grypy żołądkowej bardzo ważne jest uzupełnianie płynów, które tracimy wraz z biegunką i wymiotami. Warto również szczególnie zadbać o higienę w domu, w którym przebywa zakażona osoba. Rotawirusy najszybciej rozprzestrzeniają się drogą kropelkową oraz poprzez dotyk, dlatego ważne jest bardzo częste mycie rąk po kontakcie z chorym. Istotne jest także przemywanie miejsc i urządzeń, z których korzysta zakażona osoba – im częściej, tym bardziej zmniejszamy ryzyko zarażenia. By złagodzić same objawy grypy żołądkowej, można pić napary z ziół (np. mięty lub rumianku), pić dużo wody i jeść wyłącznie lekkostrawne posiłki.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Warto pamiętać, że osoba zakażona wirusem grypy żołądkowej zaraża już na kilka dni przed wystąpieniem objawów, w trakcie choroby, a także przez kilka dni po ustąpieniu dolegliwości. Z tego względu bardzo istotne jest utrzymywanie wyjątkowej higieny również po zakończeniu najgorszego etapu choroby. By uniknąć zakażenia rotawirusami, należy często i dokładnie myć ręce (zwłaszcza po wizycie w toalecie oraz przed przyrządzaniem posiłków). Warto także stosować dietę sprzyjającą podniesieniu ogólnej odporności organizmu, bogatą w witaminy i cenne mikroelementy. Na co dzień pamiętaj, by spuszczać wodę w toalecie zawsze po zamknięciu klapy.
Zobacz także:



Dodaj komentarz:
endif; ?>Komentarze:
brrr najgorsza choroba jaka może być ;/ niedawno przez to wszystko przechodziłam...
przede wszystkim trzeba myć ręce zawsze po wyjsciu z toalety i obowiazkowo opuszczać klapę przed spuszczeniem wody. Inaczej wszystkie bakterie rozchlapujesz i rozprzestrzeniasz po całej łazience
na wymioty dobrze dziala rozgazowana cola, troche zmniejsza mdłości
jak jedna osoba w domu zachoruje na grype zoladkową, to reszta domowników zwykle już ma porobione.. zwłaszcza że osoba chora zaraża jeszcze przed wystąpieniem objawów.
ktoś się orientuje czy na grypę żoładkową można się zaszczepić?