Medicreporter

Odchudzanie? Zacznij od nastawienia!
Przejście na dietę wcale nie oznacza, że ciągle będziesz odczuwać głód i przygnębienie

Odchudzanie? Zacznij od nastawienia!

18.12.2015 13:37

Ocena: 5.0/5 na podstawie 1 ocen

,,Nie mogę schudnąć" – to zdanie, które każdy z nas wypowiedział chociaż raz w życiu. Zazwyczaj winą za to obarczamy wszelkie niesprzyjające okoliczności zewnętrzne. Tymczasem podstawową przeszkodą uniemożliwiającą osiągnięcie zgrabnej figury jesteśmy my sami. Dlatego, zanim podejmiemy walkę z nadprogramowymi kilogramami, powinniśmy najpierw rozprawić się ze swoimi słabościami i popracować nad nastawieniem.

Łańcuch negatywnego myślenia

Negatywne myślenie może być przyczyną zachowań autodestrukcyjnych. Wszystko zaczyna się od nastawienia pt.: ,,Na pewno mi się nie uda!". Przecież tyle razy już próbowaliśmy, za oknem deszcz, siostra znowu kupiła te ulubione pierniczki... - jeżeli będziemy chcieli, to znajdziemy 1001 wymówek, aby zrezygnować z odchudzania. Często zdarza się też, że nie rezygnujemy otwarcie, ale oszukujemy np. przez podjadanie. Taka sytuacja jest nawet gorsza, bo w ten sposób torturujemy siebie samych tkwiąc w zawieszeniu między reżimem a pozorną swobodą.

Małe wpadki zdarzają się nawet wielkim

Podstawową zasadą odchudzania jest uświadomienie sobie, że nikt nie jest idealny. Czasami może nam się zdarzyć zjedzenie czegoś ,,zakazanego", ale to nie znaczy, że nasze odchudzanie legło w gruzach. Trzeba wybaczać sobie takie drobne błędy i dokładać wszelkich starań, aby w przyszłości ich nie powtórzyć. Warto zapamiętać uczucie, które towarzyszyło nam, gdy zawiedliśmy siebie samych. Następnym razem, kiedy będziemy chcieli sięgnąć po kaloryczny przysmak, wystarczy, że przywołamy wszystkie te emocje. Prawdopodobieństwo, że ponownie damy się skusić, spadnie drastycznie.

Cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość

Do procesu odchudzania należy podejść bardzo cierpliwie. Kilogramy gromadzone mozolnie przez kilka lub kilkanaście lat nie znikną magicznie po jednej sesji aerobiku. Jak mówi stare porzekadło: ,,Powolutku, lecz do skutku". Dajmy sobie zapas czasu i powoli, ale skutecznie realizujmy założone cele. Takie pełne spokoju podejście pozwoli osiągnąć wyznaczoną wagę bez niepotrzebnego stresu i rozczarowania. Zakładając sobie realne cele zwiększamy szansę, że nam się uda. Z kolei sukces nakręci nas pozytywnie i będziemy mieli ochotę kontynuować. To działa jak domino.

Zaczynajmy od pozytywów

Negatywne podejście do procesu odchudzania i niska samoocena jest przyczyną poczucia bezsilności oraz braku energii. Ma to bardzo silny wpływ na obniżenie poziomu motywacji, a w skrajnych przypadkach może przyczynić się nawet do depresji. W odchudzaniu tak samo jak i w każdym innym zadaniu, trzeba zacząć od pozytywnego nastwienia. Dobrą metodą jest nagradzanie swoich małych sukcesów. Na przykład: jeśli udało się nam przebiec 5 km, możemy pogratulować sobie głośno i nagrodzić się chociażby odprężającą kąpielą. Pozytywne podejście owocuje pozytywnymi skutkami. To sprawdzone!

Zobacz także:

7 prostych metod, które pomogą Ci zwalczyć stres
7 prostych metod, które pomogą Ci ...
Pracoholizm – choroba XXI wieku
Pracoholizm – choroba XXI wieku
Jak pokonać jesienną chandrę?
Jak pokonać jesienną chandrę?

Dodaj komentarz:

Komentarze:

~Małgosia-61kg

najgorzej jak ktos się zraża po kilku/kilkunastu dniach bo nie widzi wielkich efektów, najtrudniej jest przetrwać te pierwsze dni ale warto, bo potem już jest tylko łatwiej:) przestaje nam brakować słodkości, efekty są coraz lepiej widoczne, poza tym przyzwyczajamy się do nowych nawyków. Wytrwałości wszystkim odchudzającym się! :)

19.10.2015 13:07 3 2
~janko

trzeba wierzyć że się uda, bo ta wiara czyni cuda!! :D

19.10.2015 19:58 3 3
~Martulka

odpowiednie nastawienie to zawsze połowa sukcesu... jak ktoś nie wierzy że uda mu się schudnać, to po co w ogóle zaczyna?

19.10.2015 18:47 3 0

To warto wiedzieć o swoim zdrowiu - śledź najnowsze artykuły.