Medicreporter

Kłótnie mogą wyjść na zdrowie
Mądra sprzeczka może przynieść wiele korzyści dla związku

Kłótnie mogą wyjść na zdrowie

21.12.2015 09:43

Ocena: 5.0/5 na podstawie 2 ocen

Choć sprzeczki bywają przykre, psychologowie przekonują, że można z nich wyciągnąć wiele dobrego. Co zrobić, by kłótnia wyszła nam na zdrowie, a tłumione żale nie przerodziły się w piekielną awanturę?

Umiejętność prowadzenia sporów to jedna z najważniejszych cech, której warto się nauczyć. Miesiącami tłumione przykrości potrafią doprowadzić do prawdziwego wybuchu, który zniszczył już niejeden związek. Jak się kłócić mądrze? Zapraszamy do przeczytania naszego poradnika.

Czemu warto się kłócić?

Spór często wiąże się z poczuciem kryzysu w związku i przykrymi słowami, które wypowiadamy lub słyszymy o partnera. Nie chcąc narażać się na raniące słowa, wolimy przeczekać w milczeniu kilka dni, tłumiąc swoje żale i emocje. Ciche dni mają jednak niewiele wspólnego z oczyszczeniem atmosfery i troską o wzajemne uczucia. Zwłaszcza, że często za pozornie błahymi sprzeczkami kryją się wielkie emocje i poważne uczucia (zazdrość, tęsknota, przygnębienie). Ukrywając te uczucia, pozbawiamy się pewności, że wciąż nam na sobie zależy.

Co zrobić, by kłótnia była wartościowa i przyniosła korzyść dla związku? Przede wszystkim u jej podstaw musi stać prawdziwa, szczera chęć porozumienia. Tylko dążenie do zgody gwarantuje sensowną wymianę zdań, z której można coś wyciągnąć. Drugą istotną zasadą jest szacunek do drugiej osoby, jej uczuć i zmartwień. Naucz się uważnie słuchać drugiej strony, zamiast nieustannie koncentrować się na swoich racjach. Pamiętaj, że tylko wtedy sprzeczka może pomóc w rozsądnym rozwiązaniu nieporozumień i rozładowaniu negatywnych emocji.

Wyrażaj to, co czujesz

Nie chodzi jednak o wylewanie strumienia pretensji i krzywdzących uwag pod adresem partnera. Oskarżenia wykrzykiwane do drugiej osoby z prędkością karabinu maszynowego budzą podobne reakcje – w odpowiedzi otrzymasz stos oskarżeń i przykrych słów pod swoim adresem. W ten sposób wpadacie w błędne koło, w którym zasypujecie się pretensjami i... nic się nie zmienia. Spróbuj nauczyć się wyrażania emocji dotyczących wyłącznie tego, co w danej chwili czujesz. Powiedz: „Jest mi przykro, że wszystko jest na mojej głowie. Czuję złość i smutek, gdy muszę zadbać o wszystko sama.” Taki komunikat z pewnością zadziała lepiej niż: „Znów nie wyniosłeś śmieci! Jesteś beznadziejny i myślisz tylko o sobie!”.

Zrozumieć drugiego człowieka

Podczas każdej kłótni ważne jest zrozumienie intencji drugiej strony. Warto postarać się, by nie zdominował Was stres i zdenerwowanie. W nerwach trudniej zapanować nad tym, co mówimy, gorzej też skupić się na potrzebach drugiej osoby. Rozmawiając z partnerem, zachowaj spokój i dbaj o to, by sprzeczka nie przerodziła się w krzywdzącą pyskówkę. Nawet jeśli to partner Cię atakuje i rzucając oskarżenia starannie lekceważy Twoje starania o kompromis.

Gdy konflikt narasta i nie potraficie zapanować nad nerwami, powiedz, że wrócicie do tematu gdy partner ochłonie. Wyrażaj to, co czujesz. Nie bój się powiedzieć: „Wrzeszczysz na mnie, zamiast spokojnie porozmawiać. Daj znać, kiedy Ci przejdzie”. W ten sposób dajesz partnerowi do zrozumienia, że zależy Ci na kompromisie i porozumieniu. Nie wdawaj się w bezsensowne kłótnie, które jedynie pogorszą Waszą sytuację. Pamiętaj także, by nigdy nie wracać do dawnych spraw, które nie mają żadnego związku z tym, o co właśnie się sprzeczacie. Twój partner zapamięta z takiej kłótni tylko to, że grałaś nie fair.

Zobacz także:

Syndrom pustego gniazda – co warto o nim wiedzieć?
Syndrom pustego gniazda – co warto o nim ...
Odchudzanie? Zacznij od nastawienia!
Odchudzanie? Zacznij od nastawienia!
Jak pokonać jesienną chandrę?
Jak pokonać jesienną chandrę?

Dodaj komentarz:

Komentarze:

~radek

powiedzcie to mojej dziewczynie, która na wszystko się obraza i nie idzie z nią dojść do żadnego kompromisu w zadnej sprawie. Jak ja nie ustąpię to będziemy się kłócić w nieskończoność ;/

26.10.2015 16:06 2 0
~Joanna87

wszystko pięknie ładnie, tylko jak dochodzą emocje (przy kłótniach są zwykle bardzo silne), to czasem trudno z takim opanowaniem dobierać słowa i myślec rozsądnie. I to jest najgorsze

25.10.2015 13:42 1 0
~tygrys

dla oczyszczenia atmosfery najlepiej ze sobą spokojnie porozmawiać. Kłótnie rzadko kiedy są ok...

25.10.2015 18:51 1 0
~Paulina

kiedyś z narzeczonym kłocilismy się o byle pierdołe, potrafiliśmy rzucać słuchawkami, wściekać się na siebie, padało mnóstwo krzywdzących słow... mysle ze z czasem dojrzewa się do tego, że takie awantury więcej niszczą niż przynoszą dobrego. Jak się nie nauczy rozmawiać i rozumieć drugiego człowieka, nie ma szans na „mądre sprzeczki”

25.10.2015 19:18 1 0
~baska81

unikam wszelkich kłótni jak ognia, ale mój obecny partner bywa strasznie agresywny i nerwowy. Te kłótnie niszczą nasz związek, nie ma w nich nic dobrego. Zastanawiam się czy jest sens w ogóle to ciągnąć :(

26.10.2015 12:09 3 0

To warto wiedzieć o swoim zdrowiu - śledź najnowsze artykuły.