Medicreporter

7 prostych metod, które pomogą Ci zwalczyć stres
Na stresujące sytuacje narażeni jesteśmy każdego dnia

7 prostych metod, które pomogą Ci zwalczyć stres

04.01.2019 10:50

Ocena: 4.0/5 na podstawie 4 ocen

Ciężki dzień w pracy, kłótnia z bliską osobą, nawał obowiązków czy problemy finansowe – każdy z nas codziennie mierzy się ze stresem i nerwami. By pozbyć się negatywnych emocji, często wystarczy tylko podgłośnić ulubioną muzykę albo przytulić się do ukochanej osoby. Poznaj sprawdzone sposoby, które szybko zredukują nadmiar stresu.

1. Pocałunek

Bliskość fizyczna obniża poziom kortyzolu (hormonu odpowiadającego za stres) – właśnie dlatego przytulenie lub pocałunek bliskiej osoby łagodzi napięcie i pomaga się odprężyć. Zbliżenie wyrównuje i stabilizuje ciśnienie krwi, a przyjemne odczucia związane z kontaktem cielesnym błyskawicznie obniżają poziom stresu.

2. Joga

Nazywana treningiem ciała i duszy potrafi skutecznie złagodzić stres, odświeżyć umysł i rozluźnić napięte ciało. Podczas ćwiczeń będziesz kontrolować swój oddech, skupisz się na medytacji i wyciszeniu. Udowodniono, że praktykowanie jogi skutecznie obniża ciśnienie krwi, poprawia nastrój i redukuje poziom kortyzolu.

3. Czekolada

Korzystny wpływ czekolady na poprawę samopoczucia to nie mit. Najlepiej działa gorzka, ciemna czekolada, ponieważ ma w składzie najwyższą ilość kakao. Naukowcy przekonują, że wystarczą 2 kostki czekolady każdego dnia, by po 10 dniach zauważyć znaczący spadek hormonów stresu. Profilaktyczne jedzenie ciemnej czekolady może więc zadziałać jako skuteczna (i przyjemna) bariera chroniąca nas przed zszarganiem nerwów.

4. Sen

Zbyt krótki sen sprzyja nerwowym reakcjom i wyraźnemu pogorszeniu samopoczucia. Może więc się okazać, że za nadmiernym stresem stoi właśnie niewystarczająca ilość snu. Postaraj się przesypiać co najmniej 8 godzin w ciągu doby. Jeśli czujesz zmęczenie i rozdrażnienie w ciągu dnia, nie obawiaj się krótkiej drzemki. Udowodniono, że już 15 minut snu może poprawić nastrój, pozytywnie wpływa na układ krwionośny i reguluje ciśnienie krwi.

5. Śmiech

Może to brzmieć prozaicznie, ale szczery śmiech naprawdę potrafi zdziałać cuda. Nie tylko obniża poziom stresu, ale także wzmacnia odporność organizmu, poprawia wydolność oddechową i wpływa na poprawę koncentracji. Jeśli masz za sobą gorszy dzień, obejrzyj dobrą komedię lub skecz kabaretowy. Błyskawicznie pozbędziesz się negatywnych myśli, a stres odejdzie w niepamięć.

6. Muzyka

Wykorzystywanie muzyki do redukcji stresu znane jest jako muzykoterapia, która od lat pomaga ludziom pozbywać się nerwicy i łagodzić skutki napięć emocjonalnych. Muzyka jest też nieoceniona w obniżaniu ciśnienia krwi i leczeniu różnych dolegliwości bólowych. Badania dowodzą, że łagodne dźwięki spowalniają bicie serca, pomagają się wyciszyć i uspokoić. Możesz też słuchać szybkiej, dynamicznej muzyki, a nawet do niej tańczyć – ruch wyzwoli produkcję hormonów szczęścia, a Ty zapomnisz o stresującym dniu.

7. Zabawa ze zwierzakiem

Kontakt z czworonożnym przyjacielem ma same zalety. Wystarczy spojrzeć na fenomen dogoterapii, z pomocą której leczy się lęki i depresje u osób cierpiących na zaburzenia fizyczne i psychiczne. Badania udowadniają, że samo towarzystwo zwierzęcia wpływa na zwiększenie produkcji oksytocyny, która z kolei pomaga się uspokoić i wyciszyć. Poczucie opieki nad zwierzęciem buduje pozytywny obraz nas samych we własnych oczach, a przytulanie się do puchatego przyjaciela niezawodnie poprawia nasze samopoczucie.

Zobacz także:

Kłótnie mogą wyjść na zdrowie
Kłótnie mogą wyjść na zdrowie
Jak pokonać jesienną chandrę?
Jak pokonać jesienną chandrę?
Odchudzanie? Zacznij od nastawienia!
Odchudzanie? Zacznij od nastawienia!

Dodaj komentarz:

Komentarze:

~Łucja

ja po ciężkim dniu zawsze przytulam się do ukochanego, wypijemy dobre winko, posiedzimy przed TV i wszystkie nerwy przechodzą...nie ma nic lepszego niż bliskość :)

17.10.2015 14:48 1 0
~bartek87

co kto lubi, ja np. najlepiej odprężam się przy kawie i dobrej książce. Głośna muzyka to nie dla mnie

17.10.2015 16:21 1 0
~elka

czekolada i wino sprawdzają się doskonale :D

17.10.2015 18:53 1 1
~Izunia

zabawa z psiakiem i dłuuugi spacer :) właściciele czworonogów na pewno się zgodzą. Podobnie działa też zabawa z dzieckiem, o ile nie jesteśmy zbyt wyczerpane po całym dniu pracy

19.10.2015 14:21 2 0
~Paulla

czemu nikt nie pisze o odprężającej kąpieli?? na mnie nic nie działa lepiej, wszystkie stresy idą w zapomnienie, mogę się tak wylegiwać i wylegiwać... do tego drink i nastrojowa muzyka.. ahh :))

20.10.2015 17:49 2 0

To warto wiedzieć o swoim zdrowiu - śledź najnowsze artykuły.