Medicreporter

Popraw kondycję bez morderczych treningów
Intensywność wysiłku fizycznego należy dopasować do indywidualnych możliwości

Popraw kondycję bez morderczych treningów

18.12.2015 13:35

Ocena: 5.0/5 na podstawie 1 ocen

Chcesz popracować nad swoją kondycją, ale nie masz czasu ani chęci wylewać siódmych potów na siłowni? Nie każdy jest typem zapalonego sportowca - na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym poprawisz swoją kondycję bez nadmiernego wysiłku. Kluczem do sukcesu jest regularna aktywność i przemyślany wysiłek.

W obecnych czasach, choć żyjemy 'w biegu', tak naprawdę niewiele się ruszamy. Siedząca praca, stres zajadany śmieciowym jedzeniem, brak czasu na treningi i coraz większa ilość ludzi wpisujących się w „pokolenie leniwych”. Nic dziwnego, że na kiepską kondycję fizyczną skarży się już co 3. Polak. Na szczęście są sposoby na zwiększenie aktywności fizycznej przy niewielkim wysiłku, dzięki czemu w prosty i szybki sposób można poprawić swoje zdrowie i kondycję. Jak to zrobić?

Zacznij od drobnostek...

Jeśli nie jesteś miłośnikiem uprawiania sportów, nie będziemy namawiać Cię do codziennego joggingu ani intensywnych ćwiczeń na siłowni. Do zauważalnej poprawy kondycji wystarczy zmiana drobnych nawyków, do których przyzwyczaił nas współczesny, wygodny świat. Jak często korzystasz z windy, zamiast wejść pieszo nawet na 3 czy 4 piętro? Zrezygnuj z windy całkowicie i obserwuj jak z każdym dniem Twoja zadyszka staje się coraz mniejsza. Codzienne pokonanie kilkuset schodów to świetny trening na początek. Korzystaj z własnych nóg najczęściej, jak tylko się da: w drodze do pracy, po zakupy, na spotkanie z przyjaciółką.

i pójdź krok dalej

Po 10 – 12 dniach zwiększonej aktywności w codziennym przemieszczaniu się, pora na następny krok. Najprostszą formą aktywności jest spacer – zwykła przechadzka, która potrwa minimum pół godziny. Możesz stopniowo zwiększać tempo spacerowania, aż po szybki marsz. Dla większości ludzi taka forma wysiłku fizycznego wystarczy, by utrzymać ciało w dobrej kondycji. Jeśli jednak zależy Ci na schudnięciu, do intensywnych długich spacerów możesz dodać przejażdżkę rowerem lub proste ćwiczenia aerobowe.

Ćwiczenia aerobowe – dla kogo i po co?

Ćwiczenia aerobowe polegają na niezbyt intensywnym, ale długotrwałym treningu, który dostarcza mięśniom energii w wyniku przemian tlenowych. Możesz samodzielnie wyznaczyć intensywność ćwiczeń, w zależności od Twoich aktualnych możliwości i upodobań. Dzięki temu wykonujesz ćwiczenia nie męcząc się zbytnio, jednak długość ich trwania i regularność wykonywania sprawia, że spalasz kalorie i stopniowo poprawiasz swoją kondycję fizyczną. Warto pamiętać, że organizm na początku treningu korzysta z energii najłatwiej dostępnej, dlatego właściwe spalanie tłuszczu rozpoczyna się mniej więcej po 20 minutach ćwiczeń. Właśnie dlatego zalecany jest trening niezbyt intensywny, ale długi (około 30 – 40 minut). Pamiętaj, że najważniejsza przy ćwiczeniach aerobowych jest systematyczność.

Zobacz także:

Aqua aerobik – więcej niż gimnastyka
Aqua aerobik – więcej niż gimnastyka
Najczęstsze błędy popełniane podczas treningu
Najczęstsze błędy popełniane podczas ...
6 korzyści z jazdy na rolkach
6 korzyści z jazdy na rolkach

Dodaj komentarz:

Komentarze:

~matylda5

jak widze tych wszystkich ludzi którzy nie potrafia na 3 pietro wejsc po schodach, tylko się tłoczą przy windzie, to po prostu uwierzyć nie mogę... ja zawsze jak mam mozliwosc to podjezdzam gdzies rowerem albo ide pieszo, staram się ruszac jak najwięcej, przeciez to z korzyscią dla wlasnego zdrowia za 5, 10 lat..

22.10.2015 17:12 1 0
~joasia

jak ktoś chce schudnąć bez większego wysiłku to polecam rower :) przyjemne z pożytecznym i chudniemy bez zmęczenia ;)

22.10.2015 19:07 1 0
~robert

ćwiczenia aerobowe to jednak już pewien wysiłek. Nie ma nic za darmo ;)

22.10.2015 23:18 1 0
~elka0

moje minimum to 60 brzuszków dziennie i zawsze muszę znaleźć na to czas, choćby przed spaniem. Trzeba się ruszać, ludzie! :)

23.10.2015 15:34 2 0
~Aleks33

dla poprawy kondycji większości z nas wystarczyłoby zamienić windę na schody i samochód na rower. Ale niestety, jesteśmy coraz bardziej leniwi i to odbija się na zdrowiu

23.10.2015 19:04 1 0

To warto wiedzieć o swoim zdrowiu - śledź najnowsze artykuły.