Medicreporter

Nordic walking - wymaszeruj sobie szczupłą figurę
Nordic walking to świetna alternatywa dla joggingu

Nordic walking - wymaszeruj sobie szczupłą figurę

18.12.2015 16:29

Ocena: 5.0/5 na podstawie 2 ocen

Spacer z kijkami przez wiele lat ,,zarezerwowany" był wyłącznie dla osób starszych. Dopiero ostatnia dekada przyniosła niespodziewaną zmianę w postrzeganiu nordic walking. Coraz więcej osób zaczęło zauważać korzyści płynące z tej formy aktywności. Sprawdź na czym polega ta dyscyplina i dlaczego warto ją uprawiać.

Początki nordic walking

Nordic walking narodził się w Finlandii w latach 20. ubiegłego wieku. Początkowo była to forma treningu dla narciarzy biegowych, którzy w ten sposób mogli doskonalić formę również poza sezonem. Szybko okazało sie jednak, że połączenie kijków trekkingowych z elementami kijków do nart biegowych jest świetnym wynalazkiem. Z ich użyciem można zaktywizować prawie wszystkie mięśnie całego ciała. W Polsce moda na spacer z kijkami rozwinęła się dopiero kilka lat temu i trwa niezmiennie do dzisiaj.

Prawidłowe ułożenie ciała

Aby spacer z kijkami przynosił odpowiednie rezultaty trzeba wykonywać go poprawnie. Na początek dopasuj ich długość do swojego wzrostu. Kiedy już to zrobisz, zadbaj, by Twoja pozycja wyjćiowa była dobra. Bardzo ważne, by nie stawiać kijków na wprost. Ruch odpychania się kijkiem ma być skierowany w tył. Nasze kończyny powinny pracować naprzemiennie tzn. kiedy prawa noga jest z przodu, lewy kijek dotyka podłoża, itd. Stopy stawiamy zaczynając od pięty, a rękami pracujemy blisko bioder. Kroki w nordic walking mają być znacznie dłuższe niż przy zwykłym chodzie.

Korzyści płynące z nordic walking

Dlaczego warto urozmaicić swoje treningi o spacer z kijkami? Oto kilka podstawowych korzyści płynących z nordic walking:

- Przyspiesza spalanie kalorii o 40%. - Angażuje mięśnie całego ciała (ok. 90% wszystkich mięśni). - Zwiększa wytrzymałość mięśni. - Praktycznie nie obciąża stawów. - Pomaga zredukować stres. - Dotlenia i poprawia krążenie. - Mogą go uprawiać wszyscy bez względu na wiek i stopień sportowego zaawansowania.

Nordic walking daje niesamowitą możliwość integrowania się, ponieważ tempo spaceru z kijkami nie jest na tyle szybkie, aby utrudniać swobodną rozmowę. W Polsce organizuje się coraz więcej zawodów nordic walkig, w których udział może wziąć każdy bez względu na wiek oraz wcześniejsze osiągnięcia sportowe.

Zobacz także:

Aqua aerobik – więcej niż gimnastyka
Aqua aerobik – więcej niż gimnastyka
Ćwiczenia na płaski brzuch
Ćwiczenia na płaski brzuch
Najczęstsze błędy popełniane podczas treningu
Najczęstsze błędy popełniane podczas ...

Dodaj komentarz:

Komentarze:

~GabrysiaM

nordic walkingiem zaraził mnie mąż, na początku myslalam ze to zwykle chodzenie z kijkami ale teraz po prostu pokochałam to maszerowanie i po godzince takiego marszu czuję się o niebo lepiej. Polecam kazdemu, nieduży wysiłek a efekty naprawdę da się odczuć.

10.10.2015 15:57 4 1
~aneta

nordic fajnie kształtuje mięśnie ud i łydek, można szybko i bez większego wysiłku wyszczuplić nogi :)

10.10.2015 16:21 2 1
~bartosz09

dla starszych ludzi to może ok, ale ja jakos nie moge się przekonać do chodzenia z kijkami :P to już wolę pobiegać

11.10.2015 17:30 1 3
~Ewela

od dwóch lat jeśli wybieram się na dłuższy spacer, biore ze soba kijki a dzieki temu spalam dwa razy więcej kalorii niż podczas zwyklego spacerowania. Nordic uzależnia :))

11.10.2015 21:58 4 1
~piotrek

raz probowalem maszerowac w ten sposob ale jak dla mnie ani to sport, ani rozrywka... może coś pomiędzy dla ludzi ze słabą kondycją, ale osobiście wolę zwykłe spacerowanie albo jogging

12.10.2015 12:58 0 4

To warto wiedzieć o swoim zdrowiu - śledź najnowsze artykuły.