Medicreporter

Najczęstsze błędy popełniane podczas treningu
Jakich błędów unikać, by trening przynosił najlepsze rezultaty?

Najczęstsze błędy popełniane podczas treningu

04.04.2019 16:37

Ocena: 3.25/5 na podstawie 32 ocen

Ćwiczysz, ale nie jesteś w pełni zadowolony z rezultatów treningu? Być może zupełnie nieświadomie popełniasz błędy, które obniżają skuteczność ćwiczeń i spowalniają utratę nadprogramowych kilogramów. Sprawdź, jak uniknąć nieefektywnych ćwiczeń i w jaki sposób przyspieszyć spalanie kalorii podczas treningu.

Rozpoczynając treningi, warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym Twoje ćwiczenia będą efektywne i szybko przyniosą upragnione rezultaty. Nawet najbardziej intensywny trening nie przyniesie bowiem spodziewanych efektów, jeśli mięśnie nie dostaną odpowiednio dużo czasu na regenerację, a ćwiczenia będą wykonywane niepoprawnie.

Jeśli mimo sporego wysiłku nie obserwujesz upragnionego spadku wagi, bardzo możliwe, że padłeś ofiarą popularnych mitów i stereotypów – np. wierzysz w legendę, że brzuszki są najlepszym ćwiczeniem na uzyskanie płaskiego brzucha i wąskiej talii. Tak naprawdę wykonując nawet 500 brzuszków dziennie, wymodelujesz i umocnisz mięśnie brzucha, ale nie spalisz tłuszczu zgromadzonej w „oponce”. Zamiast wpadać we frustrację, martwić się brakiem rezultatów i tracić motywację do dalszego treningu, poznaj najczęściej popełniane błędy i dowiedz się, jak podnieść efektywność codziennych ćwiczeń.

1. Nie lekceważ rozgrzewki

To jeden z najcięższych grzechów, jaki możesz popełnić rozpoczynając treningi. Przejście od razu do ćwiczeń właściwych jest nie tylko niebezpieczne (grozi kontuzją zbyt słabo rozgrzanych mięśni), ale także zmniejsza efektywność treningu. Przygotowując się do ćwiczeń podczas rozgrzewki, zwiększasz wydolność organizmu i poprawiasz zdolność do redukcji tkanki tłuszczowej. Pamiętaj, że rozgrzewka powinna obejmować wszystkie partie ciała i trwać minimum 10 minut.

2. Więcej nie znaczy lepiej

Wielu osobom wydaje się, że im bardziej intensywny i męczący trening, tym lepsze wyniki i szybsze spalanie zbędnych kilogramów. Tymczasem intensywność każdego treningu powinna być dostosowana do kondycji konkretnej osoby. Warto wiedzieć, że rozpoczynanie ćwiczeń od zbyt dużej ilości powtórzeń po pierwsze: spowoduje przetrenowanie, ból, zakwasy i zniechęci do dalszego treningu, a po drugie: wcale nie zwiększy ilości spalonych przez Ciebie kalorii. O wiele ważniejsza od ilości powtórzeń, jest jakość, precyzja i prawidłowa technika wykonywanych ćwiczeń.

3. Rób sobie przerwy

Przekonanie, że codzienny trening przynosi najlepsze i najszybsze rezultaty, jest błędne. Dla efektywności ćwiczeń istotne jest zarówno robienie przerw pomiędzy kolejnymi seriami, jak i wykonywanie co najmniej jednodniowych przerw pomiędzy treningami. Mięśnie mają wtedy czas, by się zregenerować i przygotować się do kolejnej porcji wysiłku. To ważna wskazówka zwłaszcza przy treningu siłowym – kardio można z powodzeniem wykonywać każdego dnia.

4. Ćwicz systematycznie

By cieszyć się najlepszymi efektami, zadbaj o regularne wykonywanie ćwiczeń. Dużo lepsze rezultaty przynosi bowiem lekki, umiarkowany wysiłek 3-4 razy w tygodniu, niż jeden wyczerpujący trening, po którym odczuwasz zakwasy i potworny ból wszystkich mięśni. Warto wyrobić w sobie nawyk treningu w określone dni o podobnej porze – wówczas prościej Ci będzie utrzymać systematyczność.

5. Zaplanuj swój trening

Ułożenie planu treningowego trwa zaledwie kilkadziesiąt minut, a zapewnia znacznie większą efektywność ćwiczeń. Każdy trening warto przeprowadzać według planu, bo przypadkowe ćwiczenia nie sprzyjają ani budowaniu masy, ani redukowaniu nadmiernej tkanki tłuszczowej. Jeśli będziesz wykonywać ćwiczenia zgodnie z założonym planem treningowym, unikniesz monotonii, zapewnisz sobie regularne, widoczne postępy i w pełni wykorzystasz potencjał swojego organizmu.

6. Posłuchaj doświadczonego trenera

Wiele początkujących osób, decyduje się na samodzielne treningi w domu czy siłowni, wiedzę o technicznej stronie ćwiczeń czerpiąc z internetu lub od znajomych. To nie najlepsze rozwiązanie, zwłaszcza jeśli wcześniej nie mieliśmy do czynienia z fitnessem. Wskazówki trenera personalnego pomogą Ci efektywniej ćwiczyć, a dzięki temu szybciej spalać nadprogramowe kilogramy.

Zobacz także:

6 korzyści z jazdy na rolkach
6 korzyści z jazdy na rolkach
Ćwiczenia na płaski brzuch
Ćwiczenia na płaski brzuch
Jak utrzymać prawidłowy poziom elektrolitów w organizmie?
Jak utrzymać prawidłowy poziom ...

Dodaj komentarz:

Komentarze:

To warto wiedzieć o swoim zdrowiu - śledź najnowsze artykuły.