Medicreporter

Jak utrzymać prawidłowy poziom elektrolitów w organizmie?
Napoje izotoniczne pomogą uzupełnić poziom elektrolitów

Jak utrzymać prawidłowy poziom elektrolitów w organizmie?

18.12.2015 13:32

Ocena: 2.8/5 na podstawie 5 ocen

Elektrolity, czyli jony soli zawarte we wszystkich płynach naszego ciała, mają ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Sprawdź w jakich sytuacjach je tracisz i w jaki sposób najlepiej je uzupełniać.

Ludzki organizm, by funkcjonować w pełni zdrowia, musi utrzymywać odpowiedni poziom elektrolitów znajdujących się we krwi, osoczu i wszystkich płynach tkankowych. Ich zadaniem jest między innymi przekazywanie bodźców nerwowych między komórkami. To dlatego tak ważne jest, by dostarczać sobie jak najwięcej sodu, potasu czy magnezu. Niedobory tych substancji przyczyniają się do zachwiania naturalnej gospodarki elektrolitów i mogą prowadzić do wielu chorób i zaburzeń. Konsekwencje mogą okazać się bardzo poważne, ponieważ zbyt niski poziom elektrolitów jest w stanie zaburzyć nawet pracę serca i układu nerwowego.

Kiedy jesteś narażony na utratę elektrolitów?

Cenne jony soli najszybciej tracisz podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Z tego powodu sportowcom i osobom aktywnym fizycznie zaleca się picie dużej ilości płynów, które uzupełnią niedobór elektrolitów. Na ich wzmożoną utratę wpływają także infekcje i wirusy – gdy organizm walczy z zakażeniem, zużywa więcej cennych substancji zgromadzonych w tkankach i komórkach.

Jak rozpoznać, że brakuje Ci elektrolitów?

Niedobór elektrolitów bardzo łatwo pomylić z ogólnym osłabieniem i zmęczeniem, ale istnieją objawy, które powinny zaniepokoić Cię bardziej niż zwykła senność. Ostrzegawcze sygnały pochodzą przede wszystkim z układu krwionośnego i nerwowego – może więc pojawić się drżenie i drętwienie mięśni, zawroty głowy, omdlenia. Innymi popularnymi objawami są nadciśnienie i zaburzenia pracy serca. Jeśli dodatkowo zauważysz u siebie nudności i trudności z wypróżnianiem, bardzo możliwe, że Twojemu ciału brakuje elektrolitów.

Najlepsze źródła elektrolitów

Jeśli zauważysz u siebie niedobór elektrolitów, wprowadź do swojej diety kilka niezbędnych produktów. Pij dużo wody (co najmniej 1,5 litra dziennie) – powinna to być woda wysoko zmineralizowana. Pomocny będzie także sok z pomidorów, ponieważ warzywa te są cennym źródłem potasu. Możesz również wspomagać się napojami izotonicznymi bogatymi w chlorek sodu. Do codziennego menu dodaj produkty zawierające sód, potas i magnez – znajdziesz je m.in. w bananach, migdałach, pomidorach czy pestkach dyni. Jeśli Twoja dieta nie jest odpowiednio zbilansowana, warto sięgnąć także po witaminy i minerały w tabletkach.

Lepiej zapobiegać

Wiedząc w jakich sytuacjach organizm jest najbardziej narażony na utratę elektrolitów, można zawczasu temu przeciwdziałać. Pamiętaj, by unikać wzmożonego wysiłku fizycznego np. podczas dużych upałów, a jeśli przechodzisz przez infekcję – pij dwa razy więcej wody niż na co dzień. Utracie elektrolitów sprzyja nawet niegroźna z pozoru biegunka, dlatego w każdej sytuacji pamiętaj o regularnym uzupełnianiu płynów.

Zobacz także:

6 korzyści z jazdy na rolkach
6 korzyści z jazdy na rolkach
Jak pozbyć się zakwasów?
Jak pozbyć się zakwasów?
Rusz się! Wybieramy najlepszy sport na zimę
Rusz się! Wybieramy najlepszy sport na zimę

Dodaj komentarz:

Komentarze:

~Reni

kiedys podczas 36-stopniowych upałów wybrałam się pobiegać i to był mój ostatni raz przy takiej temperaturze :D po 15 minutach TRUCHTU omal nie zemdlałam – zwykła woda w takich sytuacjach to naprawdę za mało.

17.10.2015 16:25 2 0
~janek28

przy napojach izotonicznych polecam sprawdzać zawsze dokładnie skład – często mikroelementów w takim napoju jest jak na lekarstwo, a reszta to cukier i woda

17.10.2015 18:56 2 1
~Zbigniew

elektrolity są bardzo ważne przy biegunce i wymiotach! Ludzie bardzo często zapominają o tym ile ważnych mikroelementów tracą wraz ze „zwykłą” biegunką. A potem odwodnienie i inne historie.

18.10.2015 21:16 2 0
~jagoda06

Osobiście polecam wysoko zmineralizowaną wodę niż napoje izotoniczne

18.10.2015 22:55 1 0
~Karolina

elektrolity trzeba uzupełniać non stop!! nie tylko podczas upałów czy choroby. Bez witamin organizm nigdy nie będzie w stanie pracować na pełnych obrotach

19.10.2015 14:22 3 0

To warto wiedzieć o swoim zdrowiu - śledź najnowsze artykuły.