Medicreporter

Jak pozbyć się zakwasów?
Przetrenowanie i ból mięśni od czasu do czasu dotykają każdego, kto uprawia sport

Jak pozbyć się zakwasów?

13.02.2019 14:47

Ocena: 5.0/5 na podstawie 2 ocen

Dokuczliwy ból mięśni po treningu może spotkać Cię zwłaszcza wtedy, gdy nie ćwiczysz regularnie. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na złagodzenie zakwasów – zobacz, jak pozbyć się uporczywego bólu domowymi metodami.

Każdy z nas wie, że intensywny trening może skończyć się równie intensywnymi zakwasami. Mimo to zdarza nam się zlekceważyć solidną rozgrzewkę lub dopuścić do przetrenowania. Jak radzić sobie w sytuacji, gdy ból mięśni utrudnia każdy ruch, a uporczywe skutki intensywnego wysiłku nie dają za wygraną? Poznaj kilka skutecznych domowych sposobów, które pozwolą szybko uporać się z bolesnymi zakwasami.

1. Sok wiśniowy

To nie mit. Sok z wiśni jest niezwykle bogaty w cenne mikroelementy i składniki odżywcze, dzięki czemu skutecznie łagodzi bóle i napięcie mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym. Dodatkowo wykazuje mocne działanie przeciwzapalne. Jeśli cierpisz z powodu zakwasów, sięgnij po sok z wiśni albo dodaj do herbaty syrop wiśniowy.

2. Woda

Im więcej jej pijesz, tym szybciej pozbywasz się z organizmu szkodliwych toksyn – także kwasu mlekowego. Zalegający w mięśniowych włóknach winowajca drażniącego bólu zostanie błyskawicznie wypłukany, jeśli wypijesz przynajmniej 2,5 – 3 l wody w ciągu dnia.

3. Rozciąganie

Stretching napiętych mięśni najlepiej wykonywać tuż po intensywnym wysiłku, by zawczasu zapobiec powstaniu zakwasów. Jeśli jednak dopuściłeś już do przetrenowania, rozciąganie także przyniesie Ci ulgę. Ważne, by stretching wykonywać powoli, płynnie i bez gwałtownych ruchów.

4. Piwo

Wielu zwolenników tej metody twierdzi, że szklanka piwa pomaga szybciej uporać się z zakwasami, a także łagodzi ból. Warto jednak pamiętać, że picie piwa sprzyja odwodnieniu, dlatego lepiej poprzestać na jednej szklance.

5. Naprzemienny prysznic

Tuż po wyczerpującym wysiłku poświęć kilkanaście minut na rozluźniający prysznic. W zakwasach ulgę przyniesie masaż słuchawką prysznicową, przy puszczaniu przemiennie ciepłej i zimnej wody. W ten sposób rozluźnisz mięśnie i przyspieszysz regenerację po treningu.

6. Masaż

W łagodzeniu bolesnych zakwasów bezcenny jest każdy rodzaj masażu. Ugniatanie mięśni jest w stanie znacznie złagodzić nieprzyjemne dolegliwości, na skutek rozbijania zrostów i poprawianiu krążenia krwi. Do masażu możesz użyć piankowego wałka, gumowej piłki albo po prostu dłoni. Największą ulgę przynosi rolowanie i uciskanie obolałych miejsc.

Zobacz także:

Jak utrzymać prawidłowy poziom elektrolitów w organizmie?
Jak utrzymać prawidłowy poziom ...
Nordic walking - wymaszeruj sobie szczupłą figurę
Nordic walking - wymaszeruj sobie ...
6 korzyści z jazdy na rolkach
6 korzyści z jazdy na rolkach

Dodaj komentarz:

Komentarze:

~witek09

na zakwasy najlepszy delikatny trening rozciągający - mięśnie znacznie szybciej wrócą do siebie niż podczas spoczynku ;p

26.02.2016 10:02 2 2
~rafał

trzeba pić dużo wody - to podstawa!! kwas mlekowy szybciej wypłukuje się wówczas z mięśni i ból znika. tylko woda, a nie żadne słodkie gazowane kolorowe napoje

13.02.2016 17:53 1 1
~elka6

nienawidzę tego uczucia, mi na zakwasy nic nie pomaga tylko ewentualnie masaż ;/

15.02.2016 19:06 2 1
~Sławek

o soku wiśniowym na zakwasy to pierwsze słyszę :D trzeba będzie wypróbować

21.02.2016 14:25 1 1
~Kaja

A nie lepiej po prostu zapobiegać? - nie przetrenowywać się i nie ćwiczyć do oporu, tylko według opracowanego planu. Rozsądny trening nie grozi żadnymi zakwasami.

24.02.2016 12:05 2 0
~Bernard

sok z wiśni? większość soków ma w składzie 0,09% wiśni, nie lepiej po prostu zjeść garść tych owoców?;>

22.02.2016 22:16 0 0
~Kamila

wiśnie rzeczywiście działają ale polecam normalne owoce, ewentualnie SYROP z wiśni, a nie sok. W soku jest zdecydowanie za mało prawdziwych owoców... dobrze działa też świeżo wyciśnięty sok z grejpfruta :)

25.02.2016 16:18 0 0

To warto wiedzieć o swoim zdrowiu - śledź najnowsze artykuły.