Medicreporter

6 korzyści z jazdy na rolkach
Rolki pomogą się odprężyć i wyszczuplić sylwetkę

6 korzyści z jazdy na rolkach

04.01.2019 11:15

Ocena: 2.66666666666667/5 na podstawie 3 ocen

Jeżdżąc na rolkach robisz dla swojego ciała i ducha więcej, niż możesz się spodziewać. To jeden z najzdrowszych sportów – wzmacnia odporność, przyspiesza odchudzanie i poprawia koordynację ruchową. Sprawdź, co jeszcze możesz zyskać łącząc przyjemną rozrywkę z pożytecznym sportem.

Jazda na rolkach to znacznie więcej niż korzyści zdrowotne. Relaks, odprężenie na świeżym powietrzu, aktywne spędzanie czasu z przyjaciółmi – zalety tego sportu można wyliczać w nieskończoność. Skupmy się jednak na największych, wymiernych korzyściach. Poznaj najważniejsze zalety jazdy na rolkach i przekonaj się, że to sport doskonały dla każdego (bez względu na wiek, płeć i aktualną kondycję). Co ważne – zimą możesz zastąpić rolki łyżwami – efekt będzie niemal identyczny. Przedstawiamy 6 przyczyn, dla których rozpoczęcie jazdy na rolkach warto zacząć już od dziś!

1. Przyspieszone odchudzanie

Jazda na rolkach pomaga spalić nawet 750 kcal w ciągu godziny. Ostateczny wynik zależy głównie od intensywności i tempa poruszania się. Niezależnie od tego, skuteczność jazdy na rolkach porównywana jest do codziennego joggingu. Wybierając się na godzinną przejażdżkę regularnie 2-3 razy w tygodniu, możesz liczyć na szybką utratę nadmiernych kilogramów. Ważne, by podczas treningu utrzymywać wysiłek fizyczny mniej więcej na tym samym poziomie. Powinieneś czuć zmęczenie, ale mieć siłę i ochotę do dalszej jazdy.

2. Modeluje nogi i pośladki

Podczas jazdy na rolkach poprawia się Twoja koordynacja ruchowa – w pracę zaangażowanych jest wiele mięśni jednocześnie, zwłaszcza mięśnie czworogłowe ud oraz mięśnie pośladków. Właśnie dlatego jazdę na rolkach poleca się szczególnie kobietom, które chcą wyszczuplić nogi, zniwelować cellulit i ujędrnić pośladki. Poza modelowaniem nóg, jazda na rolkach zmusza do utrzymania prawidłowej postawy, dzięki czemu wzmacnia mięśnie brzucha i kręgosłupa.

3. Nie obciąża kości i stawów

Porównując jazdę na rolkach do biegania, można z całą pewnością stwierdzić, że jazda na rolkach dużo mniej obciąża stawy, a przez to jest znacznie mniej kontuzyjna. Podczas przejażdżki wykonujesz ciągłe, płynne ruchy (nie gwałtowne jak podczas biegania) – Twoje kolana i kręgosłup nie są więc narażone na nagłe zrywy i przeciążenia.

4. Dotlenia i poprawia kondycję

Jazda na rolkach to sport z grupy treningów aerobowych. Oznacza to, że równy, długotrwały wysiłek powoduje lepsze krążenie krwi i korzystnie wpływa na pracę serca. W efekcie organizm jest lepiej dotleniony, a dzięki efektywniejszej pracy układu krwionośnego systematycznie poprawia się Twoja kondycja. Z czasem męczysz się coraz mniej, ponieważ poziom Twojej energii jest dużo wyższy.

5. Obniża poziom stresu i odpręża

Po ciężkim, stresującym dniu przejażdżka na rowerze może okazać się świetnym sposobem zniwelowanie napięć i skuteczną poprawę nastroju. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na jazdę rekreacyjną lub bardziej wyczynową, aktywność fizyczna na świeżym powietrzu i lepsze dotlenienie organizmu szybko wyzwoli w Twoim mózgu hormony szczęścia. Przyjemna przejażdżka to korzyść dla Twojego zdrowia, samopoczucia i ciała.

6. Poprawia koordynację ruchową

Jeżdżąc na rolkach jesteś zmuszony do utrzymywania prawidłowej postawy ciała. Balansowanie na chwiejnych rolkach sprawia, że wiele mięśni zaczyna współpracować zależnie od siebie. Po pewnym czasie dużo łatwiej będzie Ci utrzymać równowagę, ponieważ Twoja koordynacja ruchowa będzie znacznie lepiej rozwinięta.

Zobacz także:

Rusz się! Wybieramy najlepszy sport na zimę
Rusz się! Wybieramy najlepszy sport na zimę
Jak pozbyć się zakwasów?
Jak pozbyć się zakwasów?
Ćwiczenia na płaski brzuch
Ćwiczenia na płaski brzuch

Dodaj komentarz:

Komentarze:

~Aśka

kocham rolki, jezdże na nich latem prawie codziennie :D nie ma lepszego sportu na świeżym powietrzu, zwłaszcza dla kobiet ;)

20.10.2015 16:14 1 1
~Zuzka87

Całe życie próbowałam nauczyć się jezdzic na rolkach i nadal nie czuje się pewnie jak zakładam je na nogi ;/ to samo z łyżwami, chciałabym jeździć ale po prostu nie potrafie utrzymać równowagi i ciagle się skupiam na tym żeby nie upaść a przez to zupełnie nie sprawia mi to przyjemności… to chyba nie dla mnie ;p

20.10.2015 20:19 0 0
~paweł

dobrze już male dzieci uczyc jazdy na rolkach (mniej więcej w tym samym czasie co jazdy na rowerze) – jak taki młody smyk nauczy się utrzymywać równowagę to później w dorosłym życiu śmiga jak stary wyga:)

21.10.2015 10:34 2 1
~ilona

ja nie umiem jeździć na rolkach a bardzo bym chciała :(

22.10.2015 08:44 0 0
~Arleta91

wolę wrotki :D przynajmniej łatwiej utrzymać równowagę i moim zdaniem wygląda to bardziej sexy ;D

23.10.2015 10:15 0 0
~darek999

łyżwy to nie to samo… przede wszystkim dużo lepiej się jeździ na łonie natury niż na zamkniętej sali w kółko. No i sama technika jazdy też jednak trochę inna moim zdaniem.

23.10.2015 12:17 1 1

To warto wiedzieć o swoim zdrowiu - śledź najnowsze artykuły.