Medicreporter

Zdrowotne właściwości żurawiny
Świeże, nieprzetworzone owoce żurawiny korzystnie wpływają na zdrowie całego organizmu

Zdrowotne właściwości żurawiny

21.12.2015 16:59

Ocena: 5.0/5 na podstawie 1 ocen

O korzystnym wpływie żurawiny na zdrowie nikogo nie trzeba przekonywać. Popularny środek na zapalenie pęcherza, antidotum na choroby przyzębia i świetne lekarstwo na infekcje. Co jeszcze warto wiedzieć o żurawinie i dlaczego warto jak najczęściej uwzględniać ją w swoim menu?

Co się kryje w żurawinie?

Ważnym składnikiem tych niepozornych owoców są przeciwutleniacze - poliantocyjanidy. To dzięki nim żurawina ma tak pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Jest także bogatym źródłem błonnika, sodu, fosforu, potasu, jodu i żelaza. Dostarcza witamin z grupy B, C i E, a dodatkowo chroni przed mnóstwem chorób dzięki wysokiej zawartości flawonoidów. Z tego powodu żurawina zalecana jest osobom, które zmagają się z niedoborem witamin i minerałów. Niestety wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z leczniczych właściwości tych owoców, a ich cierpki, kwaśny smak sprawia, że dużo chętniej sięgamy po żurawinę przetworzoną.

Wszechstronne działanie żurawiny

Sok z żurawiny skutecznie zwalcza infekcje dróg moczowych – jest składnikiem wielu lekarstw na kobiece dolegliwości. Pomaga szybko uporać się z zapaleniem pęcherza i bolesnymi miesiączkami. Na dodatek wykazuje właściwości bakteriobójcze, dlatego dobrze chroni przed próchnicą oraz chorobami dziąseł. Co ważne – żurawina leczy, a nie likwiduje objawy.

Dzięki działaniu antybakteryjnemu i przeciwgrzybiczemu żurawinę można stosować profilaktycznie lub jako wspomaganie leczenia. Owoce żurawiny są nieocenione przy obniżaniu złego cholesterolu, zmniejszają także ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej czy miażdżycy. Ze względu na silne działanie oczyszczające, żurawina polecana jest także osobom, które chcą zdrowo i naturalnie schudnąć. Skoncentrowany sok z żurawiny jest w stanie zwalczyć:

- choroby dziąseł i przyzębia poprzez hamowanie rozwoju bakterii występujących w jamie ustnej

- zapalenie pęcherza i infekcje dróg moczowych, dzięki zdolności zmniejszania bakterii E.coli wywołujących stany zapalne tych narządów

- wrzody żołądka

- choroby układu krwionośnego i serca – zapobiegając powstawaniu zakrzepów i zatykaniu się naczyń krwionośnych

Jak korzystać z dobroczynnych właściwości żurawiny?

Owoce krzewu żurawiny możesz spożywać w wielu różnych formach. Najlepsze działanie wykazują świeże owoce oraz silnie skoncentrowany sok. Na co dzień warto też przyrządzać żurawinowe herbatki, syropy albo sosy np. do mięsa. Staraj się unikać żurawiny suszonej, ponieważ zwykle dodaje się do niej spore ilości cukru, które niwelują kwaśny smak. Jeśli kupujesz produkty żurawinowe w sklepie, zawsze dokładnie sprawdź, czy żurawina rzeczywiście znajduje się w składzie produktu. Producenci często zastępują ją sokiem z buraka lub zwykłym aromatem żurawinowym, który nie ma nic wspólnego ze zdrowotnymi właściwościami prawdziwych owoców.

Zobacz także:

Syrop z czarnego bzu dobry na wszystko
Syrop z czarnego bzu dobry na wszystko
Dieta dobra dla wątroby
Dieta dobra dla wątroby
Dlaczego warto jeść buraki?
Dlaczego warto jeść buraki?

Dodaj komentarz:

Komentarze:

~Urszula

zawsze mi pomaga na zapalenie pęcherza. Żadne tabletki się nie umywają :)

23.10.2015 11:54 1 0
~karolina

uwielbiam żurawinę pod każdą postacią!! zimą soczek do herbaty, latem świeże owoce i sosy do mięs, mniammmm

24.10.2015 16:07 2 0
~Paulina89

suszona żurawina jest dosładzana?? tyle lat jadłam żurawinkę w tej postaci myslalam że samo zdrowie, tyle lat w nieświadomości :D

22.10.2015 14:37 1 0
~Kamil

najlepsza prosto z krzewu :) kwaśna pyszna ;)

22.10.2015 17:41 1 0
~jacek85

ja wcinam żurawinę zawsze jak czuje że łapie mnie jakieś choróbsko, przeziębienie itd. kiedys znajomy lekarz mi polecił i tak już zostalo. Zawsze pomaga;)

22.10.2015 22:16 1 0

To warto wiedzieć o swoim zdrowiu - śledź najnowsze artykuły.