
Dieta dobra dla wątroby
Po posiłkach zmagasz się z uczuciem ciężkości, miewasz wzdęcia i problemy trawienne? To może być pierwszy sygnał, że Twoja wątroba i woreczek żółciowy przestają sprawnie funkcjonować. By odciążyć układ trawienny, warto wdrożyć dietę przyjazną wątrobie.
Po czym poznać, że wątroba niedomaga?
Głównymi objawami przeciążenia wątroby i woreczka żółciowego są bóle w nadbrzuszu oraz po prawej stronie pod żebrami. Do dolegliwości bólowych dołącza uwypuklenie brzucha, wzdęcia i nudności, które nasilają się w nocy. Przykre objawy pojawiają się zwłaszcza po zjedzeniu obfitych, ciężkostrawnych i bogatych w tłuszcze potraw – dzieje się tak dlatego, że pęcherzyk żółciowy jest wówczas zmuszony do wydzielania jak największej ilości żółci, dzięki której strawisz obfity posiłek. To z kolei powoduje, że wątroba musi pracować przez dłuższy czas na podwyższonych obrotach, dając się we znaki bólem i obrzękami.
Na dłuższą metę takie traktowanie wątroby może doprowadzić do poważnych chorób i zaburzeń układu trawiennego. Należy więc jak najwcześniej zmienić dietę na lżejszą, przyjazną wątrobie i woreczkowi żółciowemu.
Podstawowe zasady żywienia przy problemach z wątrobą
1. Używaj mniej soli. Ogranicz spożywanie słonych posiłków – w ciągu dnia zaleca się zjedzenie maksymalnie 6 g soli (ok. 1 łyżeczka).
2. Stosuj przyprawy ułatwiające trawienie. Przyprawiaj swoje posiłki ziołami wspomagającymi metabolizm – koperkiem, natką pietruszki, majerankiem lub melisą. Dobrze sprawdzi się także cynamon i goździki.
3. Unikaj smażenia na tłuszczu. Lepiej przyrządzać posiłki na parze, dusić, gotować lub piec w folii aluminiowej. Każdy dodatkowy tłuszcz z patelni jest sporym obciążeniem dla Twojej wątroby.
4. Jedz regularnie, mniej więcej o tych samych porach. Przy trudnościach z trawieniem warto spożywać posiłki często, co 2-3 godziny. 5 regularnych,niezbyt obfitych posiłków dziennie pozwoli odciążyć woreczek żółciowy.
5. Unikaj odgrzewania potraw. Najlepiej zjadać przyrządzone posiłki tuż po ich przygotowaniu. Obiad przechowywany w lodówce nawet 1 dzień może zaszkodzić przeciążonej wątrobie. Dbaj także o to, by posiłek był ciepły – ani zimny, ani gorący.
Dieta dla zdrowej wątroby
Największym wrogiem wątroby i woreczka żółciowego jest nadmiar tłuszczów nasyconych i cholesterolu. Przeciążone organy mają spory problem z ich trawieniem i przyswojeniem. Dzieje się tak dlatego, że posiłki bogate w tłuszcze wymagają od wątroby zwiększonego wysiłku ze względu na wzmożoną produkcję żółci w woreczku żółciowym. Unikaj więc wszelkich tłustych produktów takich jak: boczek, smalec, tłuste wędliny, tłuste sery (żółte i białe), a zamiast nich wprowadź do swojej diety więcej gotowanych ryb (bogatych w zdrowe tłuszcze). Nie musisz oczywiście rezygnować z tłuszczów całkowicie – dozwolone są niewielkie ilości np. masła na pieczywie.
Ogranicz także spożywanie słodyczy, zwłaszcza czekolady i ciast tortowych. Cukry proste, których dostarczasz sobie wraz z pożywieniem, wzmagają produkcję tłuszczów obciążających wątrobę. Postaw za to na spore ilości białka w diecie. Białko pomaga bowiem skutecznie regenerować mikrouszkodzenia wątroby, a przy tym jest lekkostrawne i nie obciąża dodatkowo osłabionych narządów. Jak najczęściej sięgaj po jajka, chudy nabiał, mięso kurczaka i indyka oraz ryby.
Zobacz także:



Dodaj komentarz:
endif; ?>Komentarze:
smażone jedzenie to najgorsze co może być dla wątroby... bezsensowny dodatkowy tłuszcz, który wsiąka w każde mięso, warzywa, wszystko
mam 36 lat i tak podwyższony cholesterol, że nie mogę jeść własciwie nic smazonego, tlustego, żadnych fast foodów itd. Przydałby się jeszcze przykładowy jadłospis na cały tydzień, żeby nie jesc non stop jajek i kurczaka gotowanego na parze :/
dieta bogata w cukry i tłuszcze to nie jest dieta zdrowa dla nikogo, bez względu czy ktos ma problemy z wątrobą czy nie
a te wszystkie suplementy ułatwiające pracę wątroby działają? Ktoś miał z nimi do czynienia?
mi wątroba doskwiera po kazdym większym przyjęciu, najgorsze są mięsa – golonko, karczek itd., jak jem lżejsze rzeczy to nie mam żadnych dolegliwości. Więc dieta to podstawa.